27.04.2022 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití přírodních látek při ošetření osiva máku setého

Kvůli dlouhodobě trvajícímu tlaku na eliminaci používání chemických látek v ochraně rostlin bylo v roce 2018 zakázáno fungicidně-insekticidní mořidlo Cruiser OSR, především jeho účinná látka thiamethoxam, přípravek obsahuje další dvě fungicidní složky – fludioxonil a metalaxyl-M. Od roku 2019 je povolen přípravek Cruiser OSR pro moření máku na výjimku Ústředním kontrolním a zkušebním ústavem zemědělským. Jak to bude dál? To je otázkou. Jako vhodná náhrada se jeví alternativní látky. Informuje o to v časopise Úroda (5/2022) Bc. Stanislav Drapač z České zemědělské univerzity v Praze společně s kolektivem dalších autorů.

Proti hlavním chorobám a škůdcům máku jako perspektivní látky testovali tymián obecný, papriku setou, kopřivu dvoudomou, Neemazal, který obsahuje výtažek z tropické rostliny Azadirachta indica, Agrovital s účinnou látkou pinolen a Lexin, obsahující směs huminových kyselin a fulvokyselin. V rámci ověřování těchto přírodních látek již dva roky provádí provozní pokusy, které mají za cíl zjistit, zda vybrané přírodní látky, respektive jejich kombinace jsou adekvátní a možnou náhradou za přípravek Cruiser OSR.

Dosavadní poznatky publikované v časopise Úroda se opírají výsledky dvouletého provozního pokusu, který probíhal na dvou pokusných stanovištích, a to Zábrodí (OD Impro) a Liběšovice (ZOS Liběšovice) ve vegetačních obdobích 2020 a 2021. Na jeho základě autoři článku konstatují, že zkoumané kombinace přírodních látek lze využít pro moření osiva máku, neboť žádná ze zvolených látek neměla negativní dopad na produkční schopnost a v konečném důsledku i výnos. Všechny varianty „ošetřené“ rovněž poskytly vyšší výnos oproti neošetřené kontrole. Je také důležité zmínit, že biologické přípravky snižují zátěž pro rostliny po jejich aplikaci.

Z výsledků je patrné, že vybrané přírodní látky jsou vhodnou alternativou pro moření osiva máku. Tento výzkum potvrzuje slibnou účinnost některých v pokusu použitých přírodních látek a po jejich dalším zkoušení může dojít k jejich úspěšnému využití v široké zemědělské praxi, a to nejen k moření osiva.*

Více informací se dočtete v květnovém vydání časopisu Úroda (5/2022).

VariantyNázev přípravkuDávka/koncentrace
1nemořená kontrola
2Tymián výluh + Agrovital (pinolen) + Lexin10 %/25 l/t + 2 l/t + 2 l/t
3Paprika výluh + Agrovital (pinolen) + Lexin10 %/25 l/t +2 l/t +2 l/t
4Kopřiva výluh + Agrovital (pinolen) + Lexin10 %/25 l/t + 2 l/t + 2 l/t
5Neemazal + Agrovital (pinolen) + Lexin3 l/t + 2 l/t + 2 l/t
6Cruiser OSR25 l/t

Vybrané přírodní látky zařazené do pokusů

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down