30.05.2022 | 02:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Využití GMO rostlin místo fosilních paliv

Fosilní paliva a jejich deriváty jsou i přes svůj negativní ekologický dopad stále jednou z hlavních složek průmyslové výroby. Jednou z významných petrochemických surovin používaných například při výrobě LCD obrazovek, displejů mobilních telefonů, ale také v kosmetickém či potravinářském průmyslu, jsou tzv. 4 vinylfenoly (4 VF). A právě na jejich produkci se zaměřil tým vědců z Rothamsted Research (Velká Británie). Informuje o tom aktualita spolku pro podporu a rozvoj biotechnologií – BIOTRIN, z. s.

Jako produkční organismus si podle zprávy vybrali jednoletou olejnatou rostlinu lničku setou (Camelina sativa), která je nenáročná na růst, má krátkou vegetační dobu (3,5 měsíce) a její semena jsou bohatá na proteiny a oleje. Bohužel však obsahují také velké množství sinapinu, což je tzv. antinutriční faktor, který brání využívání semen lničky ať už v potravinářském průmyslu, či jako krmivo.

Sinapin v semenech běžně vzniká jako produkt metabolického odbourávání hydroxyskořicových kyselin. A právě tuto metabolickou dráhu se vědcům podařilo pomocí cílených genetických modifikací pozměnit tak, aby v semenech místo sinapinu vznikaly různé volné i vázané 4 VF, např. 4 vinylguaiakol s charakteristickým aroma hřebíčku nebo 4 vinylsyringol (známý také jeako Canolol) používaný jako potravinářský konzervant. Semena takto pozměněné rostliny obsahovaly o 95 % méně sinapinu a zároveň dvojnásobné množství žádaných 4 VF molekul. Rostliny byly navíc úspěšně vypěstovány nejen v laboratorních podmínkách, ale také ve standardních sklenících a na polích, shrnuje zpráva.

Zdroje pro tuto zprávu lze nalézt na internetových stránkách Biotrinu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down