26.06.2023 | 12:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vyšší zájem o uhlíkové certifikáty

Čtyřikrát vzrostla meziročně účast zemědělců v programu uhlíkových certifikátů společnosti Agreena ve sklizňovém roce 2022. Počet hektarů zapojených do programu vzrostl oproti předchozímu roku desetkrát. Společnosti si dala za cíl pomáhat zemědělcům financovat jejich přechod na regenerativní postupy, aktuálně působí v 16 zemích včetně České republiky.

Jak dánská společnost Agreena informovala v tiskové zprávě, vyplácí zemědělcům dosud nejvyšší pobídky, a to 32 až 36 eur za předpokládaný vytvořený uhlíkový certifikát – v závislosti na regionu. „Související certifikáty budou brzy k dispozici na trhu pro společnosti, které se chtějí podílet na přechodu světových zemědělců k postupům, jež pomáhají řešit změnu klimatu, ztrátu biologické rozmanitosti a budoucnost potravinové bezpečnosti,“ uvádí tisková zpráva.

Přestože je sekvestrace uhlíku v zemědělství označována za jedno z nejlepších řešení v oblasti klimatu díky své dostupnosti a možnému okamžitému dopadu, hlavní překážkou pro přechod farmářů k regenerativním postupům jsou vysoké počáteční náklady, upozorňuje společnost. Zároveň využití dobrovolného trhu s uhlíkem přináší zemědělcům nový zdroj příjmů. Agreena uvádí, že 20 % meziročního nárůstu hektarů v jejím portfoliu pochází od stávajících zemědělců, kteří do programu postupně přidávají další půdu.

Dodává, že zemědělci a společnosti, které se spoléhají na uhlíkové certifikáty pro své úsilí v oblasti ESG (kritéria pro udržitelné investování) a udržitelnosti, mají odlišné časové plány. Prodej kreditů může trvat rok i déle po certifikaci dopadu. Možnost včasné výplaty pro zemědělce, kterou nabízí Agreena, vyplňuje mezeru mezi těmito dvěma termíny. Zemědělci, kteří se do jejich programu přihlásili, se mohou rozhodnout, jak chtějí vygenerované certifikáty využít. Jednou z možností je výplata brzy po skončení sklizně, aby jim peníze pomohly pokrýt počáteční náklady.

Společnost upozornila, že termín pro přihlášení do programu Agreena 2023 je do 30. června.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down