23.05.2023 | 12:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vysoké riziko napadení hlízenkou

Riziko napadení bílou hnilobou řepky (hlízenkou) je v současnosti vysoké, s ohledem na dosavadní průběh počasí, a i v souvislosti s mechanickým poškozením stonků (mrazostní poškození a larvami krytonosců). Ty představují hlavní vstupní bránu pro infekci spor hlízenky obecné, které se uvolňují z klíčících apothecií. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Do konce 20. týdne jsou podle portálu očekávány další deště, které budou následovány oteplením. V průběhu celého kvetení řepky tak vznikají ideální podmínky pro vznik infekcí. V současnosti se monitorované porosty pohybují ve fázi BBCH 61–69, na jihu Moravy jsou řepky již prakticky v závěru květu nebo odkvetlé. Vysoká vlhkost v porostech tak startuje infekci. Prozatím nebyly potvrzeny časné výskyty této choroby.

Z výpočtů kalkulátoru rizika, které inspektoři provádí na vybraných pozorovacích bodech vyplývá, že riziko společně s prognostickým modelem ukazuje na střední až vysoké ohrožení, což vyžaduje fungicidní ošetření s následujícím doporučením:

  1. Aplikovat fungicidy s vyšší dávkou vody (300 l/ha a více).
  2. Použít postřikovací zařízení s asistencí vzduchu.
  3. Aplikovat systémově působící fungicidy (strobiluriny).
  4. Při aplikaci je nutno dodržet opatření k ochraně včel!

Aktuální situaci o výskytu ŠO v porostech řepky je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikaci Mapy výskytu ŠO. Prognostický model rizika výskytu bílé hniloby řepky, který pracuje na základě doby splnění meteorologických podmínek (teplota >= 7 °C a vlhkost >= 80 % za více než tři dny). Model se doporučuje využívat společně s kalkulátorem rizika výskytu, model naleznete zde.

 

Prognóza rizika výskytu bílé hniloby řepky pro oblast Lednice v roce 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down