Ve čtyřech vzorcích v povodí Labe a čtrnácti vzorcích v povodí Dyje byla letos zjištěna a potvrzena bakterie Ralstonia solanacearum.
Informoval o tom dnes v tiskové zprávě Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský (ÚKZÚZ). Jak zpráva dodává, celkem bylo specialisty ÚKZÚZ odebráno 170 vzorků závlahových vod. Dále bylo zpracováno 207 vzorků rostlin pobřežní vegetace a z toho u tří vzorků rostliny Solanum dulcamara (lilek potměchuť) byla bakterie také zjištěna a potvrzena.
Bakterie Ralstonia solanacearum způsobuje hnědou hnilobu brambor a v celé EU je regulovaná jako fytokaranténní patogen. V tuzemsku je klíčová především při pěstování brambor, celosvětově ale napadá více než 200 druhů rostlin včetně plevelů, jejichž rozšíření spadá především do tropů, kde tato bakterie způsobuje značné hospodářské škody. V podmínkách západní Evropy jsou hlavními hostitelskými rostlinami brambor, rajče, lilek, tabák, ale také pelargonie. Do rostliny proniká patogen různými poraněními na stonku a kořeni nebo také průduchy. Uvnitř rostliny se potom bakterie šíří cévními svazky, přičemž intenzivnější výskyt je při vyšších teplotách. Následuje osídlení vodivého systému, kde bakterie přilnou ke stěně cévy nebo ji zcela vyplní. Ucpání cév bakteriálními buňkami je hlavní příčinnou vadnutí, které je nejintenzivnější při 24–27 °C, uvádí publikace ministerstva zemědělství, věnovaná patogenu.
Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský bude začátkem roku 2017 informovat o opatřeních proti šíření bakteriální hnědé hnilobě brambor.*