02.05.2023 | 06:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyty imag listopasů v hrachu

Začátkem dubna byly v nejteplejších oblastech jižní Moravy zaznamenány první výskyty imag listopasů škodící žírem v porostech vzcházejícího hrachu. Problémem jsou jak imaga, tak larvy. Ve vyšších polohách se první škody na listech hrachu objevují od předminulého týdne. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Brouci škodí žírem na vzcházejících rostlinách. Nebezpečné je napadení ve fázi jednoho až pěti listů (BBCH 11–15). Dospělci se v porostech vyskytují každoročně. K významným škodám může dojít, jestliže nepříznivý vývoj meteorologických podmínek brzdí napadený porost v růstu. Larvy poškozují rhizobiální hlízky na kořenech. Poškozené kořeny jsou více otevřeny houbovým chorobám. Insekticidní ošetření by mělo být uplatněno při překročení prahu škodlivosti dva brouci na m2 nebo při ztrátě asimilační plochy listů nad 10 %. Z preventivní opatření je možné využít včasné setí (březen). Kroky vedoucí k vyšší úrovni nodulace kořenů rhizobiálními hlízkami (druh půdy, vyrovnaný poměr živin v půdě, očkování osiva preparáty s vhodnými kmeny bakterií rodu Rhizobium), ty mohou výrazně snížit vliv listopasů na porost. K dalším opatřením patří zakládání porostů s dostatečnou izolační vzdáleností od starších porostů vojtěšky nebo jetele. Porost založený v blízkosti pole s vojtěškou nebo jetelem je predisponován většímu napadení. Přirození nepřátelé jsou lumci a lumčíci, kteří parazitují na larvách listopasů. Střevlíci a drabčíci požírají vajíčka listopasů, upozorňuje portál.

Aktuální situaci o výskytu listopasů v porostech hrachu je možné sledovat na Rostlinolékařském portálu v aplikaci Mapy výskytu ŠO.*

 Aktuální výskyt listopasů v hrachu (28. 4. 2023) Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down