01.07.2023 | 12:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob a škůdců v máku a hrachu

Teplé dny v posledních týdnech akcelerovaly vývoj porostů, stejně jako výskyt většiny chorob a škůdců. Lokálně se objevují v porostech silnější projevy plísně a strupovitosti hrachu, na máku plíseň maková, nebo pleosporová skvrnitost. Z hmyzích škůdců dominují mšice. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Příhodné počasí s hojnými srážkami především na střední a severní Moravě podpořilo výskyt plísně a strupovitosti hrachu. Padlí hrachu se prozatím objevuje pouze v nejjižnějším cípu Moravy. V teplejších oblastech se od první dekády června objevuje zrnokaz hrachový, v chladnějších oblastech až v druhé dekádě měsíce. V současnosti je možno sledovat napadení lusků vajíčky v rozsahu až 10 %. Silné výskyty kyjatky hrachové jsou detekovány téměř ve všech sledovaných porostech, uvádí portál.

Podobné podmínky panují podle RL portálu i v porostech máku. Plíseň maková a pleosporová skvrnitost se objevují na dvou třetinách pozorovaných ploch, většinou v nízké intenzitě, silnější výskyty jsou detekovány na střední a severní Moravě a na východě Čech. Na všech monitorovaných plochách jsou detekovány v kvetoucím máku slabé výskyty krytonosce makovicového, naopak výskyty mšice makové jsou silné.*

Aktuální výskyty jednotlivých škodlivých organismů je možné najít na Rostlinolékařském portálu v mapách pro mák nebo hrách.

 

Mapa výskytu škodlivých organismů pro hrách setý ke dni 28. 6. 2023 Zdroj RL portál

Mapa výskytu škodlivých organismů pro mák setý ke dni 28. 6. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down