18.04.2023 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob a škůdců obilnin se drží na přijatelné úrovni

Pozvolný průběh jara prospívá porostům ozimých obilnin, v teplejších oblastech byly zasety jařiny, které už pozvolna vzcházejí. Výskyt chorob a škůdců se drží na přijatelné úrovni. V porostech se ve vyšší míře objevují listové choroby, proti kterým bude nutno v nejbližší době ošetřit, aby se nerozšířily na listová patra. Lokálně je možné po periodě ochlazení vidět i mrazové poškození na listech obilnin. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Po jarním přihnojení v kombinaci se srážkami se porosty zazelenaly a postupně zakryly i jarní škody způsobené hrabošem. Neznamená to však, že by hraboš neškodil, naopak nyní se populace nerušeně mohou věnovat dalším škodám, ovšem ochranná opatření již nemají účinek. Pokud se bude hraboš přesouvat do jařin, je doporučeno zacílit ochranu právě tam (např. za použití hrabošího pluhu). V porostech se již plošně objevují imaga kohoutků, zatím pod prahovými hodnotami. Z listových chorob je možné vidět v některých odrůdách napadení padlím travním i v míře přesahující práh škodlivosti (jižní Morava), nebo septoriovou skvrnitostí. Také byly zaznamenány silnější projevy choroby pat stébel. V ječmenech se objevují hnědé skvrnitosti (spíše v chladnějších oblastech). Podzimní infekce virovými zakrslostmi se zatím v porostech neobjevují, a to díky dobré kondici porostů z důvodů dostatku srážek, shrnuje Rostlinolékařský portál.

Relativně dobrou bilanci vody v půdě potvrzují i výstupy webu Intersucha. Výjimku mohou však tvořit některé oblasti na střední Moravě, jihu Čech a v severozápadních Čechách.

Situaci výskytu škůdců v obilninách v ČR lze sledovat v Mapách výskytu pro pšenici nebo ječmen.

Mapa aktuálního výskytu škodlivých organismů v pšenici ke dni 14. 4. 2023*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down