29.06.2024 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výskyt chorob a škůdců brambor a cukrové řepy

Porosty okopanin díky příhodným podmínkám bujně rostou. Na polích s bramborami se objevují časné výskyty chorob. Na celém území ČR hrozí vysoké riziko šíření plísně bramborové. Plíseň se rychle šíří i v porostech lilkovité zeleniny v malopěstitelských podmínkách. V řepě se objevují první slabé výskyty cerkosporové listové skvrnitosti a imaga druhé generace makadlovky řepné. Informuje o tom aktualita Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Extrémní riziko šířené plísně bramborové

V porostech brambor se podle RL portálu objevují silné výskyty plísně bramborové a od poloviny června též alternariové skvrnitosti. Díky opakovanému ošetření se na většině produkčních udržuje populace mandelinky bramborové pod prahem škodlivosti. Postupně se její monitoring ukončuje díky vývojové fázi brambor. Ve vybraných porostech jsou potvrzovány silné výskyty mšic, které zvyšují riziko přenosu virové svinutky bramboru. Prognóza je relevantní pro porosty sadbových brambor.

Riziko šíření plísně bramborové je v současnosti extrémní, 100 % sledovaných meteostanic hlásí vysoké riziko výskytu, viz prognóza plísně podle indexu. První škodlivé výskyty plísně brambor byly potvrzeny v teplejších oblastech již počátkem června, na Vysočině o 14 dní později. Plíseň bramborová se v porostech díky příhodným vlhkostním a teplotním podmínkám objevuje téměř o měsíc dříve, než je obvyklé. I přes fungicidní clonu se objevují místa s výskytem choroby nad prahem škodlivosti, uvádí zpráva RL portálu.

Situace v cukrové řepě

V porostech řepy se od 25. týdne objevují první slabé výskyty cerkosporové skvrnitosti. Ty se objevují jak na pozorovacích bodech na Moravě, tak v Čechách. V lapácích jsou v současnosti detekovány zvyšující nálety samců druhé generace makadlovky řepné. Letos je patrný posun o dní 14 dní dříve. Nálety jsou poměrně silné na většině pozorovacích bodů. Vrchol náletu se očekává během následujících deseti dní. Mšice na řepě již během jara dosáhly silného výskytu na téměř všech pozorovacích bodech, díky tomu prakticky po celou dobu pozorování nekleslo riziko přenosu virových žloutenek řepy, shrnuje zpráva RL portálu.

Aktuální informace o výskytu škodlivých organismů můžete sledovat na Rostlinolékařském portálu v záložce Mapy výskytu pro brambory a řepu.*

Úvodní fotografie: Porosty okopanin díky příhodným podmínkám bujně rostou Foto J. Beránek, ÚKZÚZ

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down