27.10.2023 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnosné hybridy pro rok 2024

Společnost Agrofi nal přináší každým rokem nové hybridy do svého širokého kukuřičného sortimentu, a i v roce 2024 mohou pěstitelé této plodiny očekávat velmi kvalitní novinku vhodnou na Vysočinu.

Touto novinkou je výnosný silážní hybrid ES Recorder, který doplní osvědčené hybridy pro Vysočinu z Ligy výnosných Agrofinalu ES Joker a ES Bond, a také veleúspěšný ES Bombastic a loňské novinky Solemio a Visible.

ES Joker

Excelentní univerzální hybrid s FAO 240 na siláž s možností ekonomického pěstování na zrno (FAO 240), který je zařazen do Ligy výnosných. Hybrid je vyššího typu se vzpřímenými listy, velmi bohatě olistěnou rostlinou, s dobrou palicí a tvrdým až mezitypovým zrnem. Na běžných plochách ve středních a západních Čechách v letošním roce patřil k materiálům s nejvyšším výnosem a nejvyšší stabilitou výnosu siláže. Vyniká velmi vysokou kvalitou silážní hmoty a špičkovou stravitelností. Excelentní kvalita je doložena v Přehledu odrůd kukuřice 2020 (ÚKZÚZ). Přednostmi jsou rychlý počáteční růst, odolnost vůči suchu a velmi dobrá plasticita na všech půdách, tyto skvělé vlastnosti prokázal i v roce 2022 ve Rpetech svým výnosem CSH 27,63 t/ha (115 %). Hybrid má českou registraci (2020).

ES Bond

Výborný raný silážní hybrid ES Bond s FAO 250 na siláž s vynikajícím výnosem a špičkovou kvalitou silážní hmoty, který je zařazen do Ligy výnosných. Díky těmto vlastnostem a vynikajícím výsledkům v pokusech BSA byl v roce 2019 zaregistrován v Německu a Polsku. Rostliny jsou vysoké s širokými a vzpřímenými listy, bohatým olistěním, a vysokým podílem palic. Díky špičkové stravitelnosti je doporučen k pěstování na siláž pro vysokoužitkové chovy. V letošním roce potvrdil, že výnosem i kvalitou je na tom podobně jako jeho nepatrně ranější „bratr“ ES Joker! Na pokusné lokalitě v Kralovicích byl v roce 2022 výnos CSH 19,43 t/ha (103 %) a v chladné lokalitě Troubelicích na severní Moravě byl 19,00 t/ha CSH (100 %).

ES Recorder, novinka roku 2024

Jedná se o výborný silážní hybrid s FAO 250 s vysokým výnosem výborné energetické siláže, který doplní již osvědčené hybridy z Ligy výnosných. Hybrid je pro svůj velký objem hmoty vhodný i do bioplynových stanic. Hybrid byl pro své vynikající výsledky zaregistrován v loňském roce v Polsku.

ES Recorder nese nové šlechtění Silobred, primárně určené ke krmení dobytka kvalitní výživnou siláží. Šlechtění Silobreed zaručuje vysoký výnos sušiny na hektar, vysoký obsah škrobů, vysokou energii a stravitelnost siláže. Z tohoto důvodu jsme ho zařadili do Ligy výnosných, kde doplní hybridy ES Bond, ES Joker a ES Faraday. Rostliny se vyznačují rychlým jarním vývojem, silnými kořeny, robustními rostlinami s vysokým podílem palic a silným stay green efektem, který zaručuje možnost prodloužení doby sklizně a sklízení i při vyšší sušině.

Es Recorder velmi dobře odolává chladu i suchu, vyznačuje se výborným zdravotním stavem s velmi dobrou odolností vůči fuzariím a tolerancí vůči sněti kukuřičné.

Ve firemních pokusech dosáhl v roce 2022 na Plzeňsku v suché lokalitě Kralovic výnosu CSH 19,35 t/ha (102 %) a v Olomouckém kraji v chladnějších Troubelicích výnosu CSH 20,20 t/ha (106 %). Tím potvrdil svoji schopnost vyrovnat se suchu i chladu a lze ho jen doporučit.

Solemio, novinka roku 2023

V loňském roce byl do portfolia firmy zařazen hybrid Solemio s FAO na siláž 230 se Slovenskou registrací. Výborný silážní výnos s vysokou stravitelností ho předurčil k výbornému startu na trhu. V letošním roce již potvrzuje své vynikající vlastnosti na provozních plochách, a to nejen na siláž. Díky vysokému výnosu hmoty je i velmi vhodný do bioplynových stanic. Rostliny jsou středního až vyššího vzrůstu, s výborným podílem palic a stay green efektem. Hybrid je velmi tolerantní k nepříznivým podmínkám. Ve firemních pokusech v roce 2022 dával vynikající výsledky. V okrese Beroun na lokalitě Rpety dosáhl excelentního výnosu CSH 32,05 t/ha (103 %), na Plzeňsku v Kralovicích byl výnos CSH 25,00 t/ha (127 %) a v Olomouckém kraji v chladné lokalitě Troubelicích 19,45 t/ha CSH (106 %).

Visible, novinka roku 2023

Raný silážní hybrid s výbornými výnosy a silážní kvalitou vhodný i do bioplynových stanic s FAO 240. Rostliny jsou vyššího vzrůstu se střední výškou nasazení palic se stay green efektem. Hybrid se vyznačuje vzpřímenými listy, velmi bohatě olistěnou rostlinou, s dobrou palicí a tvrdým až mezitypovým zrnem.

Ve firemních pokusech dosáhl na Plzeňsku v roce 2022 výnosu CSH 22,25 t/ha (113 %), v Olomouckém kraji pak v roce 2021 CSH 20,66 t/ha a v roce 2022 17,60 t/ha (105 %). Ti, kteří si nás vybrali, vědí proč, a to i v nastávající sezóně 2024.*

Tým Agrofinal Group

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down