21.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Výnosné hybridy kukuřice pro rok 2023

Společnost Agrofinal přináší každým rokem nové hybridy do svého kukuřičného sortimentu a i v roce 2023 mohou pěstitelé této plodiny očekávat několik kvalitních novinek. V loňském roce jsme uvedli excelentní novinky s vysokým výnosem a špičkovou kvalitou ES Joker (250/240), ES Bond (260/250) a ES Wellington (270/–), které se díky svým kvalitám velice rychle dostaly na významné pěstitelské plochy.

Doplnily tak nosné hybridy společnosti, kterými jsou ES Bombastic (240/230), ES Watson (260/–) a ES Faraday (310/300). Pro vegetační sezónu 2023 vám přinášíme novinky ES Islander (270/–), ES LocomotivE (280/–), ES Hattrick (–/280) a připravujeme hybrid ES Myfriend (–/260).

ES JOKER – nejlepší hybrid pro nejlepší pěstitele

Excelentní univerzální hybrid s FAO 240 na siláž s možností ekonomického pěstování na zrno (FAO 240). Hybrid je vyššího typu se vzpřímenými listy, velmi bohatě olistěnou rostlinou, s dobrou palicí a tvrdým až mezitypovým zrnem. Na běžných plochách ve středních a západních Čechách v letošním roce patřil k materiálům s nejvyšším výnosem a nejvyšší stabilitou výnosu siláže. Vyniká velmi vysokou kvalitou silážní hmoty a špičkovou stravitelností. Excelentní kvalita je doložena v Přehledu odrůd kukuřice 2020 (ÚKZÚZ). Přednostmi jsou rychlý počáteční růst, odolnost suchu a velmi dobrá plasticita na všech půdách. Hybrid má českou registraci (2020).

ES Bond – stabilně vysoký výkon v každé situaci

Výborný raný silážní hybrid ES Bond s FAO 250 na siláž s vynikajícím výnosem a špičkovou kvalitou silážní hmoty. Díky těmto vlastnostem a vynikajícím výsledkům v pokusech BSA byl v roce 2019 zaregistrován v Německu a Polsku. Rostliny jsou vysoké s širokými a vzpřímenými listy, bohatým olistěním, a vysokým podílem palic. Díky špičkové stravitelnosti je doporučen k pěstování na siláž pro vysokoužitkové chovy. V letošním roce potvrdil, že výnosem i kvalitou je na tom podobně jako jeho nepatrně ranější „bratr“ ES Joker!

ES Wellington – stabilní výnos a špičková silážní kvalita

Středně raný hybrid ES Wellington s FAO 270 na siláž s vynikajícím výnosem a vysokou kvalitou silážní hmoty. Hybrid má středně vysokou rostlinu s polovzpřímeným listovým postavením, je velmi bohatě olistěn širokými listy a má velmi dobře ozrněnou palici. Mezi jeho vynikající vlastnosti patří excelentní stravitelnost, je tedy vhodný na siláž pro vysokoužitkové chovy. Hybrid je registrován v Německu (2019). Hybrid upřednostňuje lepší, středně těžké až těžší půdy s alespoň průměrnými srážkovými úhrny v obilnářských a řepařských oblastech. Dokáže velmi dobře odolávat přísuškům na konci vegetace.

ES Katmandu – FAO 220 siláž a 210 zrno

Velmi raný špičkový materiál ve svém sortimentu. Hybrid je vhodný pro všestranné využití, a to jak na zrno a následnou výrobu bioetanolu, tak i na siláž s výbornými parametry. Jedná se o nový produkt šlechtění s označením Tropical Dent pro maximální výnos zrna s nízkou sklizňovou vlhkostí a Roots Power zaměřený na optimální vývoj kořenového systému pro vyšší odolnost vůči stresovým faktorům. Hybrid byl zaregistrován v České republice v roce 2021.

Silážní hybrid ES Locomotive je letošní novinkou v středněraném sortimentu

Pěstitelé se mají na co těšit

Pro sezónu 2023 uvádíme čtyři vynikající novinky. Při výběru hybridů jsme kladli důraz jak na silážní hybridy, tak i na zrnové hybridy se zaměřením na nižší sklizňové vlhkosti a ekonomiku pěstování.

ES Islander

První novinkou je hybrid ES Islander (FAO 270/–). Jedná se o tříliniový, vysoký hybrid, pro obilnářské a řepařské oblasti s cílem maximálního výnosu vysoce kvalitní a stravitelné silážní hmoty. Je určen pro vysokoužitkové chovy i bioplynové stanice. Jedná se o stay green typ s delším sklizňovým oknem a velmi dobrou přizpůsobivostí klimatickým podmínkám. Hybrid letos vynikal na pokusných stanovištích napříč ČR a potvrdil výsledky pokusů ÚKZÚZ, na jejich základě byl v roce 2021 zaregistrován.

ES Locomotive

Druhou novinkou ve středně raném sortimentu je silážní hybrid s českou registrací ES Locomotive (280/–). Hybrid se řadí ke špičkovým materiálům v oblasti kvality a stravitelnosti (NEL x ELOS), kterou projevil ve zkoušení ÚKZUZ 2018–2019. Rostliny jsou robustní, vysoké se střední až vyšší výškou nasazení palic. Hybrid má velmi dobrou odolnost vůči suchu a chladu a výborný zdravotní stav. Jedná se o stay green typ.

ES Hattrick

Další novinkou je čistě zrnový hybrid ES Hattrick (FAO –/280) s vlastností Tropical Dent. Hybrid velmi dobře zvládá pěstování v sušších oblastech na lehkých a písčitých půdách, což dokládají jeho znamenité výsledky hlavně v sousedním Polsku, kde je také zaregistrován.

V našich podmínkách při pokusném ověřování letos výnosově vynikal hlavně v oblasti Polabí, Poohří a také v oblasti střední Moravy, kam ho jednoznačně doporučujeme.

ES Myfriend

Poslední novinkou, kterou připravujeme je zrnový hybrid ES Myfriend (FAO –/260) s českou registrací. Jedná se o tříliniový hybrid s mezitypovým typem zrna s vlastností Tropical Dent. Hybrid je vhodný i pro výrobu bioetanolu. Dobře odolává suchu během vegetace a rovnoměrně dozrává.*

Milan Spurný
obchodní ředitel
Agrofinal s. r. o.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down