09.09.2021 | 07:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vydali se cestou barevných pšenic

Kolekci barevných pšenic, tedy AF Jumiko s purpurovým perikarpem a AF Oxana s modrým aleuronem uzavírá v letošním roce registrovaná ozimá pšenice AF Zora s černým zrnem, která kombinuje geny jak pro modrý aleuron, tak purpurový perikarp. Výsledný obsah antokyanů nové odrůdy násobně převyšuje množství stanovené u odrůd dříve vyšlechtěných, znamená tak bezesporu zdravotní přínos pro konzumenta. Odrůda AF Zora byla hlavním exponátem prezentovaným firmou Agrotest fyto, s. r. o., v rámci agrosalonu Země živitelka.

AF Zora je podle Ing. Petra Míši, Ph.D., MBA, ředitele společnosti Agrotest fyto, s. r. o., první evropskou odrůdou s černým zrnem. Časopisem Europeanseed byla dokonce zařazena mezi dvacet nejinovativnějších odrůd v Evropě. „Černé zrno vzniká kombinací genu Ba2 pro modrý aleuron a genů pro purpurový perikarp. Barviva se překrývají, díky tomu obsahuje odrůda více látek antioxidační povahy,“ uvedl Ing. Míša. Podle podkladů společnosti snižují antokyany obsah volných radikálů, působí preventivně proti řadě chorob a projevům stárnutí. Odrůda je díky jakosti B využitelná pro pekařské účely, navíc se podle ředitele výzkumného ústavu povedla také z hlediska výnosových výsledků. V současné době se rýsuje její uplatnění mimo jiné v jednom z velkých tuzemských mlýnů.

Zajímavostí je, že tato novinka má v původu vedle odrůdy Skorpion, jako nositele modrého aleuronu, a Indigo, který stojí za purpurovým perikarpem, také známou odrůdu Bohemia.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down