02.08.2023 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv prostředí a technologie pěstování na výnos zrna ozimé pšenice

V letech 2016–2018 byl v agrotechnických pokusech na třech kontrastních lokalitách (Kroměříž – oblast řepařská, Trutnov – oblast bramborářská a Žabčice – oblast kukuřičná) sledován vliv technologie pěstování na výnos a kvalitu zrna pšenice. Celkem osm odrůd bylo pěstováno čtyřmi různými technologiemi, lišícími se výsevkem, hnojením, aplikací morforegulátorů a fungicidů. Hodnocen byl výnos a parametry související s výnosem, kvalita sklizeného zrna a také obsah živin v rostlinách odebíraných v průběhu vegetace.

Hodnocení je vzhledem k rozsáhlosti výsledků rozděleno do tří samostatných částí. Článek zveřejněný v příloze časopisu Úroda s názvem Pšenice je zaměřen na počet klasů na m2, výnos zrna a HTZ. Jak uvádějí autoři článku v čele s RNDr. Ivanou Polišenskou, Ph.D., z firmy Agrotest fyto, s. r. o., Kroměříž, na dosažené výnosy zrna měly dominantní vliv podmínky prostředí. Vliv technologie pěstování se zvyšoval s nižší přirozenou úrodností půd a méně příznivými klimatickými podmínkami. Nejvýznamnějším výnosotvorným prvkem byl v průměru všech lokalit i testovaných odrůd počet klasů na jednotce plochy porostu.

Příloha Pšenice, kde se dočtete podrobné informace k těmto agrotechnickým pokusům, vychází se srpnovým vydáním časopisu Úroda.*

Úvodní fotografie: Optimální hustota porostu je základem dobrého výnosu pšenice Foto Antonín Pospíšil

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down