27.12.2024 | 12:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vliv netradičních předplodin na jarní sladovnický ječmen

V letech 2023 a 2024 byl na pokusných pozemcích Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni založen maloparcelkový pokus zaměřený na sledování vlivu předplodiny (čirok zrnový, bér italský, brambory, pšenice setá – jarní varianta) a herbicidu na zaplevelení a výnos zrna u jarního sladovnického ječmene.

Potenciál čiroku

Ing. Jan Štrobach, Ph.D., s kolektivem z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., došli k závěru, že v obou pokusných letech byla zjištěna nejnižší intenzita zaplevelení i druhová pestrost v porostech jarního ječmene, pokud byl předplodinou čirok. Ten je znám svoji vysokou mírou alelopatického působení, jež lze při regulaci plevelů při střídání plodin využít. I přesto, že výnosy zrna jarního ječmene pěstovaného po čiroku vykazovaly nižší úroveň, stále byly jeho výnosové parametry srovnatelné s variantami, ve kterých byl předplodinou bér nebo jarní pšenice. Naopak se potvrdil pozitivní vliv brambor jako vhodné předplodiny, po kterých byl zjištěn nejvyšší výnos zrna jarního sladovnického ječmene, uvádějí autoři článku. Uvádějí také, že během sledování bylo v porostech jarního ječmene zjištěno 36 druhů plevelů. Mezi dominantní druhy patřila opletka obecná, penízek rolní a zemědým lékařský.

Více informací přináší lednové vydání časopisu Úroda (1/2025).*

Úvodní fotografie: Některé parcelky předplodin, na nichž byl uskutečněn pokus v následujícím roce (čirok, bér) Foto Jan Štrobach

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2025 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down