Vlídní zabijáci v mobilní laboratoři

Biologické centrum AV ČR, v. v. i., představilo na Zemi živitelce mobilní laboratoř s unikátním programem Zabijáci v zahradníkových službách. Jde o vzdělávací aktivitu, která má za úkol naučit veřejnost, zejména zahrádkáře a drobné pěstitele, metody biologické ochrany rostlin a ukázat, jak je možné si různá bioagens nachytat a v domácích podmínkách namnožit. Zájemci si mohli proti škodlivým organismům vyrobit také různé rostlinné extrakty.

Biologické centrum AV ČR se zabývá výzkumem v biologických a biologicko-ekologických oborech. Se svými pěti pracovišti – Entomologický ústav, Hydrobiologický ústav, Parazitologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Ústav půdní biologie – patří mezi největší vědecké instituce ekologicky orientovaného výzkumu v Evropě. „U nás v Laboratoři entomopatogenních hlístic se zabýváme zejména studiem hlístic, parazitujících ve hmyzu nebo ve slimácích,“ uvedl Ing. Jiří Nermuť, Ph.D., který s dalšími kolegy podával odborný výklad návštěvníkům jihočeského agrosalonu.

Program Zabijáci v zahradníkových službách představili zástupci Biologického centra AV ČR na Zemi živitelce poprvé. Návštěvníci si mohli pod mikroskopem prohlédnout například entomopatogenní hlístice, organismy, které vypadají nepřístupně, ale vyskytují se úplně všude. Mohli se také seznámit s celou řadou rostlinných extraktů, které se získávají z česneku, rozmarýny, řimbaby, vratiče nebo pelyňku.

Program Zabijáci v zahradníkových službách prezentují odborníci Biologického centra AV ČR především prostřednictvím kurzů. Od letošního roku přibyl také kurz Rostlinolékařské minimum, kde se zájemci učí rozpoznávat různé choroby, škůdce, jejich příznaky a projevy.

Více informací, a to i k nejčastějším dotazům ohledně regulace slimáků a plzáků či ochrany zeleniny proti plísni, naleznete v týdeníku Zemědělec.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down