06.06.2018 | 07:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Virová choroba: čárkovitost pšenice

Čárkovitost pšenice je virová choroba s rozšířením ve všech regionech pěstování pšenice. Původcem je virus čárkovité mozaiky pšenice (WSMV – Wheat streak mosaic virus) patřící k potyvirům. V současnosti se u nás podle odborníků z Výzkumného ústavu rostlinné výroby (VÚRV) vyskytuje roztroušeně a v teplejších oblastech lze nalézt ojediněle i porosty s vyšším podílem infikovaných rostlin. Virus je snadno přenášen mechanickou inokulací, vektorem v přírodních podmínkách je roztoč Aceria tosichella.

Čárkovitostí pšenice se v časopise Úroda zabývají Ing. Jan Ripl, Ph.D., a Ing. Jiban Kumar, Ph.D., z VÚRV. Podle nich jsou příznaky poměrně variabilní, značná variabilita byla zjištěna u jednotlivých odrůd, charakter příznaků se mění i společně s vývojem rostlin. První listové příznaky se projevují souběžně se žilnatinou orientovanými zesvětlenými úzkými proužky. Proužky jsou obvykle na začátku velmi četné a připomínají čárky (čárkovitá mozaika), někdy se tvoří i širší souvislejší proužky, které sousedí s větší částí nepostiženého pletiva. Listy později v důsledku ztráty chlorofylu žloutnou a od konce schnou.

Jak dále uvádějí, intenzita příznaků je závislá na vývojové fázi v době infekce, čím časnější infekce ve vztahu k vývoji rostliny, tím větší závažnost choroby. Značně škodlivé jsou proto u ozimé pšenice infekce na podzim, pokud je infikován větší podíl rostlin porostu, mohou být ztráty vysoké.

V České republice byl virus z polních vzorků kulturních obilnin diagnostikován pouze u pšenice. Celosvětově byl virus diagnostikován u řady druhů plevelných a planě rostoucích rostlin čeledi lipnicovité.

Další informace přináší červnové vydání časopisu Úroda (6/2018, str. 44–45).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down