08.09.2017 | 02:09
Autor:
Kategorie:

Žlunice na téma kukuřice a slunečnice

Společnost Syngenta Czech s. r. o. přivítala na pozemcích Agro Žlunice pěstitele slunečnice a kukuřice. V kukuřici nabízí komplexní technologii od A po Z, od přípravků na ochranu rostlin po osivo. Do portfolia se mimo jiné promítají dvě výrazné technologie šlechtění: PowerCell technologie s vyšší stravitelností vlákniny a Artesian s prokazatelně lepší snášenlivostí hybridů k suchu. Ve slunečnici se pěstitelé mohou těšit na novinky v oblasti technologie Clearfield a Clearfield Plus.

Zatímco v portfoliu hybridů kukuřice s technologií Artesian zůstává stejné jako v minulém roce (SY Fenomen, SY Photon a pozdnější hybrid SY Zephir), PowerCell technologii obohatily novinky SY Gordius (FAO 290 S) a SY Triade (FAO 390 Z/400 S). Hybrid SY Gordius je podle Ing. Vojtěcha Kocurka, Ph.D., ze společnosti Syngenta podobný hybridu SY Campona, také kvalita siláže dosahuje parametrů tohoto hybridu. Zajímavostí je, že SY Gordius vykázal velice dobrou suchovzdornost, i v sušších podmínkách dosahuje velmi stabilních výnosů, upozornil Ing. Kocurek. Z hlediska habitu jde o vysokou rostlinu s hustým a mohutným olistěním. Druhá novinka z portfolia Powercell hybridů je SY Triade, pozdnější hybrid do oblasti Žlunic již nevhodný. Tento materiál podle podkladů firmy Syngenta dosahuje vysokého výnosu a kvality silážní hmoty s univerzální produkcí na mléko i bioplyn (vysoký výnos škrobu a výnos energie z hektaru). Taktéž vykazuje nadprůměrné výnosy i při pěstování na zrno.

Mezi dalšími novinkami v sortimentu kukuřice představil Ing. Kocurek SY Talisman (FAO 230 S/230 Z) a SY Pandoras (FAO 240 S/240 S). SY Talisman je podle Ing. Kocurka nejprodávanějším materiálem společnosti Syngenta ve střední Evropě, jeho předností je mimo jiné nejlepší dopylení špičky v rámci sortimentu firmy. SY Talisman i SY Pandoras mají velmi podobné vlastnosti s univerzálním využitím na zrno, siláž, bioplyn i CCM. O využití se tak pěstitelé mohou rozhodnout v průběhu sezóny. Přestože jde o duální hybridy s využitím na zrno i na siláž, Ing. Kocurek vidí SY Talisman jako více zrnový než silážní, SY Pandoras naopak více silážní než zrnový.

Novinky v oblasti slunečnice představila Ing. Dana Brožová, zástupkyně společnosti Syngenta. Pro Clearfield technologii jde o hybrid SY Diamantis vycházející z genetiky NK Kondi s vysokým výnosovým potenciálem a obsahem oleje na úrovni 47 %. Druhou novinkou je středně raný hybrid pro Clearfield Plus technologii – SY Bacardi s vyšší tolerancí na ošetření účinnou látkou imazamox. Vhodný je také do stresových podmínek – sucho a horko.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down