13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Z deseti hybridů tři novinky

Firma MONSANTO ČR s. r. o. prezentovala na výstavě Naše pole deset DEKALB hybridů ozimé řepky. Tři z nich, DK Exception, DK Exssence a DK Impression CL, jsou novinkami letošního roku.

Jak říká Jiří Výborný, technický poradce firmy Monsanto, DK Exception byl zaregistrován na konci minulého roku již po dvou letech zkoušení díky stabilitě výnosu i výnosové jistotě. Postupně by měl nahradit DK Exquisite, který v dlouhodobých průměrech dokazoval, že dosahuje špičkových výnosů a jejich stability. „Prakticky po celou dobu od registrace se pohybuje na výnosové hladině mezi 4 až 5 t/ha. Nemá problémy s různými stanovišti, teplotami, počasím ... DK Exception by měl být jeho nástupce ve všech aspektech, avšak ještě ve vyšší výnosové hladině,“ uvedl J. Výborný.

Další novinkou je clearfieldová odrůda DK Impression CL. Jak řečník zdůraznil, jde o jedinou clearfieldovou odrůdu zaregistrovanou v České republice. Vyznačuje se odolností vůči herbicidu Cleravis (quinmerac 100 g/l, imazamox 17,5 g/l, metazachlor 375 g/l), který je vhodným řešením na výdrol řepky nebo hůře likvidovatelné plevele, jako jsou brukvovité či úhorník. Podle údajů Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského (ÚKZÚZ) dosahuje DK Impression CL v rámci sortimentu hybridních odrůd výnos semen středně vysoký až vysoký a výnos oleje vysoký. Dobře reaguje na intenzitu pěstování.

Trojici novinek uzavírá DK Exssence, hybrid s rychlým vegetačním růstem, který mu umožňuje lépe překonávat stresové podmínky při vzcházení. Dokáže si poradit s půdami, které nedisponují výnosovou jistotou – snáší velice dobře lehké i těžké půdy, vysvětluje technický poradce s tím, že jeho rychlý růst a krátká vegetační doba z něj činí jeden z prvních hybridů ke sklizni. Ani výnosově nezaostává; z registračních výsledků vyplývá, že v rámci sortimentu hybridních odrůd dosahuje velmi vysokého výnosu semen i oleje.

Z portfolia firmy Monsanto si pěstitelé mohou vybrat hybridy do různých půdně-klimatických podmínek i pro různou intenzitu pěstování. Pro vysokou intenzitu pěstování připomněl řečník hybrid DK Explicit, který byl zaregistrovaný po dvou letech zkoušení v roce 2013. „Svoji výnosovou hladinu ukazuje nejen v pokusech, ale i na provozních plochách, kde na nejlepších půdách dosahuje i přes 6 t/ha. Má vynikající zdravotní stav, velmi dobrou odolnost k poléhání a jeho velkou výhodou je také to, že se dokáže vyrovnat s různými půdními a teplotními podmínkami,“ vyjmenovává J. Výborný. Není asi překvapením, že se v loňském roce stal nejprodávanějším hybridem na českém trhu.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down