28.04.2016 | 04:04
Autor:
Kategorie:

Úkolem šlechtitele je hledat a nacházet poklady

Také v letošním roce tradiční odborná akce společnosti Selgen, a. s., poukázala na novinky v nabídce. Mezi nejvýznamnější se řadí první česká dihaploidní odrůda ozimé řepky Orex. Další dvě nalezneme v segmentu ozimé pšenice, a to odrůdy Penelope a Viki.

V letošním roce uvádí společnost Selgen na trh první českou dihaploidní liniovou odrůdu ozimé řepky Orex, která přináší geneticky stabilnější odrůdové charakteristiky. Odrůdu vyšlechtila firma Oseva vývoj a výzkum s. r. o. v rámci konsorcia Česká řepka. Ing. Jiří Kunte ze společnosti Selgen ji charakterizoval jako výkonnou odrůdu nižšího vzrůstu s poloraným kvetením a mimořádnou zimovzdorností. V tříletých registračních zkouškách dosáhla průměrného výnosu 105 % na kontrolní odrůdy. Zaujme i velmi nízkým obsahem glukosinolátů (aktuálně nejnižším v SDO) a velmi dobrou odolností proti významným houbovým chorobám. Z pěstebního doporučení vyzdvihl Ing. Kunte velmi rané setí v polovině srpna. Protože nemá odrůda tendence k přerůstání, aplikace regulátorů růstu by měla vycházet ze stavu porostu. Naopak velmi rychlý jarní růst vyžaduje brzké hnojení.

První novinkou v ozimé pšenici, kterou si pěstitelé mohou vyzkoušet již v letošním roce, je odrůda Penelope s potravinářskou jakostí A. Ing. Ondřej Veškrna, Ph.D., šlechtitel společnosti Selgen, u ní vyzdvihl vysoký výnos, stabilní jakost ve své třídě a výborný zdravotní stav. V souvislosti s poslední jmenovanou vlastností upozornil na malý rozdíl mezi ošetřenou a neošetřenou variantou, čímž je Penelope výjimečná a dosahuje velmi dobrého výnosového potenciálu i v neošetřené variantě. Z agrotechnických pokusů se zatím tato odrůda jeví jako univerzální. Lze ji doporučit po všech předplodinách, do všech výrobních oblastí, i pro způsob pěstování se sníženými vstupy. Výsevek by se měl pohybovat v rozmezí 3,5 až 4 MKS, postačovat by měla jedna až dvě aplikace fungicidů, pro regulaci porostů doporučuje šlechtitel kombinaci CCC a Moddusu. Hnojení dusíkem na kvalitu by u těchto jakostních pšenic mělo být automatické, uvedl Ing. Veškrna.

Připravovanou novinkou je elitní odrůda ozimé pšenice Viki, která nese jméno na počest reprezentačního brankáře Ivo Viktora. Registrována byla na Slovensku a v současné době je v registračních zkouškách v České republice a Německu. Podle Dr. Ing. Pavla Horčičky, ředitele šlechtění, zaujme vynikající odolností k fuzarióze klasu, velmi dobrým zdravotním stavem a vysokým stupněm odnoživosti. Kontrolní odrůdu Annie výnosově Viki překonává v řepařské a bramborářské výrobní oblasti. Jak dodává Dr. Horčička, je tedy velmi dobrou odrůdou pro vyšší oblasti. Pro pěstitele je důležitý i fakt, že její vlastnosti jí umožňují pěstování i po předplodině kukuřice.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down