31.05.2017 | 12:05
Autor:
Kategorie:

Slavnostní výkop na poli fungicidů

Sedmý polní den organizovaný ve Žlunicích společností Syngenta Czech s. r. o. ve spolupráci s firmou VP AGRO spol. s r. o. již tradičně informoval o rozsáhlém portfoliu přípravků na ochranu rostlin a odrůd pořádajících firem. Výjimečné postavení patřilo novému fungicidu Elatus Era, s premiérovým představením v rámci žlunického polního dne.

Elatus Era je unikátní fungicid obsahující zcela novou účinnou látku Solatenol (75 g/l), podle informací řečených na polním dni nejlepší účinnou látku z kategorie karboxamidů, kombinovaný s prothioconazole (150 g/l), který patří k nejsilnějším azolům. V zemích, kde byl již uveden – Německo, Jižní Amerika, způsobil převrat. „Již nyní je největším fungicidem v jižní Americe. Účinná látka Solatenol byla vyvinuta pro tento kontinent v době, kdy měli obrovský problém se rzí na sóji kvůli rychle vznikající rezistenci ke stávajícím přípravkům,“ vysvětlila Ing. Eva Kabylová, plodinová manažerka firmy Syngenta pro obilniny, s tím, že Solatenol se okamžitě zasadil o potlačení rzi. Vedle účinku na rzi v sóji působí také proti širokému spektru chorob na obilninách. Registrace je plánovaná do pšenice (braničnatky, rez pšeničná, rez plevová a fuzária), ječmene (hnědá skvrnitost, rynchosporiová skvrnitost, ramuláriová skvrnitost a rez ječná), žita (rez, rynchosporiová skvrnitost) a tritikale (rez, braničnatky a rynchopsoriová skvrnitost) v dávce 1 l/ha. Nový fungicid je tedy řešením ochrany praporcového listu obilnin.

Stručná charakteristika se schovává za tři pojmy – silnější, stabilnější a kompletnější. Za pojmem silnější se podle Ing. Kabylové skrývá již zmiňovaná kombinace účinných látek Solatenol a prothioconazole, obzvlášť silný je proti braničnatce pšeničné a rzem. Stabilitu reprezentují přesvědčivé výsledky při všech úrovních infekčního tlaku, působí preventivně i kurativně. A co znamená kompletnost? Rychlejší účinnost v souvislosti s vazbou na povrch listu i pronikání dovnitř listu (kurativní účinek), dlouhodobá ochrana – ještě 35 dní po aplikaci je účinná látka spolehlivě zabudována (protektivní účinek) a rovnoměrnější rozdělení účinné látky Solatenol v celém listu. Jak Ing. Kabylová dodala, nová molekulární struktura látky Solatenol poskytuje v kombinaci s azolem ideální formulaci, optimálně rozpustnou v tucích i ve vodě jako základní předpoklad pro účinnou ochranu až do hloubky listů.

V rámci prezentace měli návštěvníci polního dne možnost navštívit speciální stan s výstavou fotografií z elektronového mikroskopu, které dokazovaly, jak dlouhodobý a silný je účinek nového fungicidu Elatus Era.

Více informací přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down