08.07.2016 | 01:07
Autor:
Kategorie:

Registrován po dvou letech zkoušení

Portfolio hybridních odrůd ozimé řepky společnosti Limagrain Central Europe SE, organizační složka, Česká republika, se v letošním roce rozrostlo o hybrid Alicante, registrovaný ve zkráceném řízení již po dvou letech zkoušení. Specifickou vlastností všech odrůd firmy Limagrain, kterou si v sobě nese i Alicante, je nepukavost šešulí.

Letošní novinkou je zajímavý hybrid ozimé řepky Alicante, který díky svému výkonu ukončil registraci o rok dříve. V registračním řízení přesvědčil podle Ing. Mileny Mařákové ze společnosti Limagrain Central Europe SE výnosem semen – v roce 2014 skončil v průměru o 10 % nad kontrolami, v roce 2015 dokonce o 32 %. Charakterizuje jej i vysoký výnos oleje. Jak nastínila Ing. Mařáková, zatím se všem hybridům ze stáje Limagrainu podařilo výsledky z registračních zkoušek naplnit také na běžných plochách a nejinak by tomu mělo být i u odrůdy Alicante. Z hlediska zdravotního stavu uvádí Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský u této ozimé řepky střední odolnost ke všem významným chorobám.

V loňském roce na běžné plochy vstoupil hybrid Astronom. „Z pokusů víme, že tento hybrid dokáže akceptovat sucho i mráz,“ zdůraznila zástupkyně firmy Limagrain. Vysvětlila také, proč Astronom zvládá sušší klima a sušší závěr vegetace. Je to dáno tím, že nezakládá výnos na hmotnosti tisíce semen, ale na počtu semen a šešulí. Výborně větví a počet šešulí na průměr všech odrůd srovnávaných v rámci Limagrainu je až o 23 % vyšší, upozornila.

Zmínila také univerzální odrůdu Arsenal, která přišla na náš trh před třemi lety a každým rokem se posouvá na pěstitelských plochách. Dnes ji zemědělci pěstují na 35 000 ha, čímž získala pozici druhé nejpěstovanější odrůdy ozimé řepky v České republice (prvenství jí patří na Slovensku).

Portfolio hybridních odrůd společnosti Limagrain doplňuje také liniová odrůda Arabella s vysokou odolností vůči vymrzání. Spolehlivá je i výnosově. „Ve zkouškách Svaz pěstitelů a zpracovatelů olejnin v sortimentu B zanechala za sebou zvučná jména hybridních odrůd,“ připomněla výsledky loňských pokusů, kde Arabella skončila na druhém místě, Ing. Mařáková.

Zajímavý je i fakt, že u většiny odrůd ozimé řepky společnosti Limagrain není třeba specifikovat pěstitelské podmínky, neboť se jim daří napříč půdně-klimatickými podmínkami celé České republiky.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down