17.01.2018 | 04:01
Autor:
Kategorie:

Odrůda jako důležitý ukazatel úspěchu

Společnosti VP AGRO, spol. s r. o., se podařilo zkompletovat pestrou nabídku nadějných i ověřených odrůd polních plodin. Tři novinky představili zástupci této firmy v rámci Západočeské zemědělské konference v ozimé pšenici, přidali také dvě připravované odrůdy. V ostatních obilninách hovořili o dalších pěti novinkách. Ani sortiment odrůd řepky nezůstal bez přírůstku. Pro rok 2018 připravuje firma VP Agro dvojici RGT Trezzor a RGT Jakuzzi. Zcela nově do portfolia přibyla také sója.

Evropská unie je největším producentem pšenice, proto také na konferenci společnosti VP Agro v Plzni byla této plodině věnována velká pozornost. Mezi novinkami představil Ing. Karel Sýkora, Ph.D., zodpovědný ve firmě VP Agro za podporu prodeje a poradenství, odrůdu RGT Sacramento (C), po Viriatu (A) druhou osinatou pšenici sortimentu. V porovnání s Viriatem je podle řečníka pozdnější, vyznačuje se však obdobnou, tedy dobrou odolností k poléhání a velmi dobrou odnoživostí. Zaujme také vysokým výnosovým potenciálem.

Další novinkou v sortimentu ozimé pšenice je odrůda RGT Premiant (E) s rodným listem z Branišovic a zajímavým rodokmenem – jejími rodiči jsou známé odrůdy Bohemia a Bodyček. RGT Premiant dostal do vínku elitní kvalitu a vysokou mrazuvzdornost i dobrý zdravotní stav. Vzhledem k výšce této odrůdy je však nutné vhodně pracovat s morforegulátory.

Zajímavou novinkou je dále nejpěstovanější elitní pšenice v Německu, RGT Ponticus (E), kompaktní odrůda s kladným hodnocením v odolnosti k poléhání i v oblasti zdravotního stavu a mrazuvzdornosti. V současné době má podle Ing. Sýkory 974 ha množitelských ploch v Německu, v České republice již téměř 800 ha.

Sortiment firmy VP Agro se stále vyvíjí, potvrzením toho jsou připravované odrůdy ozimé pšenice RGT Cesario a RGT Aktion. Také v ostatních obilinách zaznamenala firma významné změny. Tender PZO a Cedrico jsou novinky ozimého tritikale, Alambic jarního tritikale, Sonnengold ozimého ječmene a Aligator jarního ječmene.

Vedle obilnin nabízí společnost VP Agro široký sortiment olejnin v čele s ozimou řepkou. Během jara by v tomto segmentu měla být registrována hybridní řepka RGT Trezzor ze šlechtění RAGT. Ing. Petr Shejbal, vedoucí oddělení osiv obilnin a řepky společnosti VP Agro, u této odrůdy vyzdvihl vysoký výnos semen i oleje z hektaru, u zdravotního stavu mimo jiné zdůraznil vysokou odolnost vůči verticiliovému vadnutí, hovořil také o odolnosti vůči poléhání. Ve třetím roce státních odrůdových zkoušek se v současné době nachází další nadějná odrůda RGT Jakuzzi, která bude k dispozici pro zásev v letošním roce jen v omezeném množství.

Firma VP Agro přichází na český trh také se dvěma odrůdami sóji francouzské šlechtitelské firmy RAGT – RGT Stumpa a RGT Soprana, obě rané 00 odrůdy.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec a časopis Úroda.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down