25.01.2019 | 10:01
Autor:
Kategorie:

Ochutnávka a pozvánka pro letošní rok

Zimní konference pořádaná společností VP Agro, spol. s r. o., v Plzni nabídla vhled do sortimentu odrůd obilnin a olejnin této firmy. Nejen tomuto tématu věnovala konference pozornost. Přednáška orientovaná na současné problémy v ochraně řepky proti virovým a houbovým chorobám zaujala pozornost celého sálu podobně jako závěrečná přednáška speciálního hosta horolezce Radka Jaroše. Ne náhodou byla nazvána Ze Sněžky na Everest. Jméno Sněžka dostala do vínku nová odrůda ozimé řepky, kterou firma VP Agro zastupuje. Everest symbolizuje úspěch Radka Jaroše, který se stal 15. horolezcem na světě a prvním Čechem, jenž vystoupil na všech 14 světových osmitisícovek bez použití kyslíku.

Svá prvenství má i firma VP Agro, a to v segmentu ozimé pšenice, kde zastupuje firmu RAGT Semences. Podle výroby certifikovaného osiva činí podíl firmy RAGT 25 % na trhu odrůd ozimé pšenice v České republice. Množitelským plochám v České republice i Německu dominuje RGT Reform (A), v Německu s 8500 ha a v ČR se 2069 ha. Ani další člen rodiny RAGT, tedy RGT Ponticus nezaostává na množitelských plochách – v Německu dosáhl hodnoty 2200 ha a je nejpěstovanější elitní pšenicí, v ČR 1210 ha. Mezi úspěšnými odrůdami RAGT dále Ing. Karel Sýkora, Ph.D., z firmy VP Agro vyzdvihl dvojici osinatých materiálů RGT Viriato (A) a RGT Sacramento (B/C), tato odrůda získala v rámci Mezinárodní soutěže pěstebních technologií v Kroměříži 2018 v části ozimé pšenice certifikát o dosaženém nejvyšším výnosu. Loňská novinka RGT Cesario (B) a letošní RGT Aktion (A) též patří do výběrového sortimentu firmy VP Agro. Novou odrůdu charakterizuje výborný zdravotní stav, mrazuvzdornost a vysoký výnos, uvedl řečník.

Sortiment ostatních obilnin, tradičně pod taktovkou Ing. Marcely Shejbalové z firmy VP Agro, zacílil na jarní pšenici, žito, tritikale a ječmen. Novinkou v této oblasti je víceřadý ozimý ječmen Sonnengold, mezi jehož přednosti patří vysoký a stabilní výnos, odolnost vůči žluté virové zakrslosti ječmene a žluté mozaice ječmene, ale také například stabilní odolnost vůči abiotickým vlivům.

V segmentu ozimé řepky hovořil Ing. Petr Shejbal z firmy VP Agro o odrůdě Allison, nejvýkonnější řepce ve zkouškách Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského v letech 2014–2018. Pozornost dále věnoval hybridům RGT Trezzor (v roce 2018 dosáhl výborných výsledků ve výnosu semen a obsahu oleje v semeni v rámci poloprovozních pokusů SPZO sortimentu A) a RGT Dozzen. Mezi novými odrůdami nalezneme jak zástupce hybridů – RGT Jakuzzi, tak linií – Sněžka. U první zmiňované novinky uvádí firma výbornou mrazuvzdornost, vysoký obsah a výnos oleje i velmi dobrou odolnost k poléhání a velmi dobrý zdravotní stav. Liniová odrůda Sněžka ze šlechtění firmy Sempra zaujme výnosem, kdy mezi liniovými odrůdami ve zkouškách ÚKZÚZ dosáhla v roce 2018 prvenství.

Řečníci se věnovali také kukuřici, kde napočítáme 26 hybridů firmy RAGT, z toho šest novinek (RGT Xxylophon, RGT Attraxxion, RGT Bixx, RGT Karlaxx, RGT Zanetixx a RGT Hexxagone). Pozornosti neušla ani sója se zástupcem RGT Stumpa.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down