05.05.2016 | 11:05
Autor:
Kategorie:

Letos pokvete řepka déle než jindy

Letos rozkvetla řepka přibližně již v druhé polovině dubna. Odborníci odhadují, že kvetení skončí na konci května. Delší kvetení je jeden z možných ukazatelů dobrého výnosu v závěru vegetace. Především zakládání porostů na podzim, ale ovlivnilo odhady, které zazněly na polním dnu v Červeném Újezdu, který uspořádala Česká zemědělská univerzita v Praze. Aktuální stav řepky ukazuje, že výnosy by mohly bíýt velmi dobré, i když ne rekordní.

Ozimá řepka byla plodinou, kterou výrazně neovlivnilo sucho v roce 2015. Velký nedostatek srážek, který provázel celou minulou vegetaci, neměl výraznější vliv na řepku, jejíž sklizeň proběhla velmi rychle a skončila nejpozději v polovině srpna.

Sucho v minulém roce ale negativně ovlivnilo rostliny, které se v srpnu a částečně i září zakládaly pro letošní sklizeň. Obecně se porosty rozdělily na ty, které se podařilo zasít do poloviny srpna, a ty později založené. Po několikatýdenním období bez deště spadlo na území České republiky větší množství vody v polovině srpna. Srpnové srážky na většině území ukončily, nebo spíše přerušily dlouhotrvající sucho.

Semena řepky, která se dostala do půdy před tímto deštěm, poměrně dobře využila vodu pro klíčení a vzcházení. Naopak později seté porosty měly problém s postupným vzcházením a mezerovitostí. Do této skupiny patřily i pokusy prezentované na začátku května ve Výzkumné stanici Červený Újezd. V rámci tohoto polního dne zaznělo také hodnocení současného stavu porostů a odhady sklizně.

 

Jak přímo na poli komentoval Ing. David Bečka, Ph.D., z ČZU v Praze, v poloprovozních pokusech se loni řepce dařilo. Poskytla druhý nejvyšší výnos za dobu organizování odrůdových pokusů. Rekordním rokem pak byl rok 2014.

 

Více si můžete přečíst v některém z příštích čísel týdeníku Zemědělec.

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down