13.09.2017 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Komonice bílá zaujala porotu

Porotu soutěže Zlatý klas o nejlepší vystavený exponát na 44. ročníku mezinárodní výstavy Země živitelka zaujala komonice bílá Meba. Jako nejlepší exponát ve své kategorii splňující navíc i náročná ekologická kritéria získala ocenění Zlatý klas s kytičkou. Jde o jedinou jednoletou odrůdu komonice bílé právně chráněnou v České republice.

Komonice bílá je dusík fixující rostlina s potenciálem využití jako nektarodárná plodina v rámci současného nastavení dotační politiky Evropské unie. „Mebu jsme registrovali před třemi lety a čekali jsme, jak se uplatní v praxi, uchytila se velmi dobře,“ informoval RNDr. Jan Nedělník, Ph.D., ředitel Zemědělského výzkumu, spol. s r. o., Troubsko s tím, že je pro zemědělce velmi zajímavá v rámci greeningu i jako medonosná plodina. Hlavní využití komonice Meba je jako zdroj pylu a nektaru v zemědělské krajině. Svou dobou kvetení (obvykle od první dekády července do poslední dekády srpna) optimálně navazuje na řepku, hořčici či svazenku a předchází kvetení slunečnice. Vhodně tak doplňuje kontinuální pás kvetoucích plodin v krajině pro opylovače, zdůraznil RNDr. Nedělník. Porosty se zakládají od března do začátku května s výsevkem 10 až 15 kg/ha.

Z hlediska pěstitelských technologií jde o nenáročnou plodinu, která nevyžaduje příliš rostlinolékařských zásahů, nevhodné jsou pro ni však zamokřené, studené půdy. Pro odplevelení porostů je vzhledem k pomalejšímu počátečnímu vývoji vhodná aplikace herbicidů. V oblasti chorob a škůdců se vyznačuje poměrně dobrou odolností bez výraznějšího vlivu na výnos. V počátečních stadiích růstu však může být poškozována požerky listopasů, které obvykle bývají nižší intenzity a insekticidy není třeba aplikovat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down