04.09.2014 | 07:09
Autor:
Kategorie:

Háďátka a řepa – to nejde dohromady

Na programu mezinárodní konference uspořádané osivářskou firmou SESVanderHave v německém Wormsu byla tématem číslo jedna ochrana cukrové řepy proti malému, ale poměrně významnému škůdci – háďátku řepnému (Heterodera schachtii). Dalšími tématy bylo šlechtění cukrovky nejen na výnos nebo cukernatost, ale i tolerantních odrůd vůči tomuto patogenu.

Roup dětský, škrkavka, vlasovec mízní a háďátko řepné jsou příbuzní. Patří do kmene nematod neboli hlístic. Skupina půdních fytopatogenních nematod je velice široká. Konkrétně cukrovku napadá kromě háďátka řepného Heterodera schachtii nebo Heterodera betae také háďátko kořenové (Meloidogyne hapla) a další.

Belgická firma SESVanderHave nazvala dvoudenní akci Technical Days neboli Technické dny. První den teorie v přednáškovém sále, druhý den praktická část na poli.

Více než 200 účastníků z mnoha evropských zemí se na konferenci dozvědělo, že populace háďátek se výrazně zvyšuje pěstováním cukrové řepy na stejném pozemku několik let po sobě. Přítomnost či absence těchto patogenů na pozemku je i dnes důležitou informací při plánování budoucích aktivit pěstitele. Pro dokonalou znalost situace je v této souvislosti nutné provést několik důležitých kroků: provést odebrání vzorků z pozemku a diagnostiku případně zjištěných cyst háďátka.

Pro mnohé nebylo novinkou, že při pěstování cukrovky je třeba dodržovat osevní postupy, zařazovat předplodiny a meziplodiny. Ale existují i zcela nové možnosti jako např. využití biologického nematicidu zvaného Clariva.

Do osevního postupu je vhodné zařazovat nepřátelské rostliny, které stimulují háďátka k vylézání z cyst, ale vylíhlé larvy se v jejich pletivu nemohou vyvíjet. K těmto rostlinám patří: čekanka, cibule, česnek, žito, kukuřice, vikev, hrách a koňský bob nebo ředkev setá. Jako meziplodiny se také doporučují rezistentní odrůdy řepky a jejich optimální management ochrany, tak aby se zlikvidoval co největší počet háďátek.

SESVanderHave je druhým světovým hráčem na trhu s řepným osivem. Výběr Německa jako pořádající země pro Technické dny byl symbolický i praktický. Společnost SESVanderHave byla aktivní na německé trhu s cukrovkou několik let a nyní úspěšně uvedla na tento trh nové rezistentní odrůdy Vasco a Alcedo. Německý tým pořadatelů předvedl příkladnou práci a Technical days se povedly na výbornou.

Více přinese týdeník Zemědělec a měsíčník Úroda.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down