08.09.2016 | 09:09
Autor:
Kategorie:

Dvě podmínky pro kvalitní kukuřici

Kvalitní hybridy kukuřice určené k výrobě siláže musí splňovat dvě základní podmínky. Tou agronomickou je vysoký výnos sušiny z jednotky plochy. Zároveň musí ale dodržet podmínky, které na něj klade zootechnik. Těmi jsou obsah energie a dobrá stravitelnost pro chovaná zvířata.

Přibližně od konce srpna do poloviny září uspořádala společnost Limagrain Central Europe, S. E., sérii polních dnů v různých částech republiky. Hlavním tématem byla kukuřice nabízená na našem tru pod značkou LG. Osobně jsme navštívili akci, která se uskutečnila v Jesenici nedaleko Prahy.

 

Výběr ze sortimentu

Hybridy určené především pro výrobu siláže tvoří větší skupinu v nabídce společnosti Limagrain. „Odrůdy zrnové kukuřice, které náš sortiment doplňují, mohou směle konkurovat ostatním hybridům na trhu. Společnost Limagrain se ale dlouhodobě soustředí především na výživu skotu,“ popisoval produktový manažer Ing. Jiří Matuš. Podle něj se hybridy kukuřice mají co nejvíce přizpůsobit kravám, rozhodně ne naopak.

Zdánlivě na pomezí těchto dvou skupin hybridů je kukuřice LG 32.58. Má FAO 250 a podle Ing. Matuše jej využívají především pěstitelé v obilnářské a řepařské výrobní oblasti. Právě tam osvědčil svou přizpůsobivost i horším podmínkám. „Jsou dobré roky, kdy se LG 32.58 zařadil mezi velmi dobré hybridy. Jsou ale také špatné roky, kdy je tento hybrid vůbec nejlepší,“ hodnotil zástupce společnosti Limagrain. Hybrid LG 32.58 se hodí k pěstování na zrno, ale i na siláž. V takovém případě jej Ing. Matuš doporučoval využít jako surovinu pro výrobu bioplynu s tím, že pro dojnice se v nabídce kukuřice značky LG najdou vhodnější zástupci.

Jedním takovým může být například LG 30.248, který patří do skupiny velmi raných hybridů (FAO 240). Jedná se o nejpěstovanější hybrid společnosti Limagrain v kategorii silážní kukuřice. Podle Ing. Matuše bylo letos vyseto již asi deset tisíc výsevních jednotek. „Obecně se v této skupině velmi raných hybridů vyskytují kukuřice s velmi dobrou stravitelností. Přesto LG 30.248 ve výnose a také v tomto parametru vyniká,“ uvedl Ing. Matuš.

Především pro pěstování v řepařské výrobní oblasti je doporučován středně raný hybrid LG 30.275 s číslem ranosti FAO 280. „Na pohled se jedná o vysoké rostliny s bohatým olistěním a tomu odpovídá i vysoký výnos hmoty,“ hodnotil zástupce společnosti Limagrain. „Extrémně suchý rok 2015 ukázal, že tento hybrid se umí vypořádat se suchem. Vedle velmi dobrého výnosu je právě LG 30.275 tím, který v našem zkoušení dosahuje nejlepších výsledků. Poskytuje tak špičkovou siláž ke krmení vysokoprodukčních dojnic,“ dodal produktový manažer.

Hybridem, který si rozhodě se suchem poradí j LG 30.311. Díky FAO 320 se hodí do řepařské a kukuřičné výrobní oblasti. Společnost Limagrain jej doporučuje k výrobě siláže. „Nelze jej využít jako zrnovou kukuřici, protože velmi pozvolna jeho rostliny uvolňují vodu. I v suchých oblastech ale poskytuje zdroj velmi dobře stravitelné hmoty,“ zdůraznil Ing. Matuš.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down