30.04.2018 | 01:04
Autor:
Kategorie:

Česká tradice šlechtění pokračuje

Společnost Selgen, a. s., v letošním roce slaví dvacáté páté výročí. Očima generálního ředitele Dr. Ing. Ivo Sedláčka úspěch tvoří tři základní kameny – genetika, která je obsažena aktuálně ve více než 130 odrůdách, zaměstnanci a vzájemná spolupráce. K výročí si firma Selgen nadělila několik zajímavých novinek, které zástupci společnosti a šlechtitelé představili v rámci Jarního polního semináře firmy Selgen ve Stupicích. Jde o ozimou pšenici Steffi, Butterfly a Collector, ozimou řepku Cedrik a jarní ječmen Spitfire. V rámci úvodní řeči Dr. Sedláček hovořil také o další novince, kterou je ozimá peluška Frostica.

Ozimá pšenice Steffi (B) ze Šlechtitelské stanice Stupice je podle výsledků ÚKZÚZ nejvýnosnější odrůdou velmi raného sortimentu. Podle Ing. Ondřeje Veškrny, Ph.D., zástupce firmy Selgen, má velmi dobrou odolnost k fuzariózám, což je poměrně vzácností u vysoce výnosných odrůd, dále také ke rzím. Upozornil však na střední mrazuvzdornost a nutnost minimálně dvojího ošetření morforegulátory. Další novinkou je úhřetická odrůda Butterfly (E), která má ve svém původu známou odrůdu Bohemia a anglickou odrůdu Fit. Oproti Bohemii má vyšší jakost, výnos, je zdravější a více odnoživá, shrnula Ing. Irena Bížová, zástupkyně firmy Selgen, s tím, že je oproti Bohemii mírně pozdnější. Charakteristická je stříbrnošedým klasem. Francouzská osinatá ozimá pšenice od firmy Florimond Deprez s názvem Collector (C) je již zástupcem výnosných krmných odrůd. Podle Dr. Ing. Pavla Horčičky, ředitele šlechtění firmy Selgen, se vyznačuje odolností k poléhání a dobrým zdravotním stavem, zejména ke rzi plevové. Tato pšenice ukončila druhý rok státních odrůdových zkoušek, ale již nyní ukazuje vynikající výnosové schopnosti v kukuřičné a řepařské výrobní oblasti, doplnil Dr. Horčička.

Novinky v ozimé řepce přiblížila Ing. Kateřina Bělská, šlechtitelka společnosti Selgen. První z nich je liniová odrůda Cedrik s ověřenou vysokou mrazuvzdorností. Jde o nejranější řepku firmy Selgen, nízkého vzrůstu (141 cm) s vysokou odolností k poléhání a velmi dobrým zdravotním stavem. Jak Ing. Bělská doplnila, nejlepších výnosů dosahuje v teplých oblastech. Čerstvě registrovanou odrůdou je Crosby, liniová odrůda, kterou Selgen připravuje pro příští rok. Charakterizuje ji střední ranost ve zralosti, vysoká mrazuvzdornost, nízký vzrůst a vysoký výnos v teplé i chladné oblasti.

Poslední novinkou představenou v rámci semináře, byl jarní ječmen Spitfire, pojmenovaný na počest našich letců bojujících za druhé světové války v RAF. Zaujme vysokou hodnotou sladovnické jakosti (7,5 bodu) kombinovanou s vysokým podílem předního zrna (96 %).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down