13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Blíže k nosným hybridům i novinkám

Šestnáct odrůd ozimé řepky prezentovala ve své expozici firma Rapool CZ s. r. o. Bc. Pavel Stárek, produktový manažer této společnosti, vyzdvihl zejména nosné hybridy Marathon, který se ještě v loňském roce řadil po boku novinek a v letošním se již vypracoval na pozici hlavního nosného materiálu, dále Inspiration, Sherpa a Rohan. Mezi novinkami představil hybridy Oriolus, Troy a Atora.

Vlajkovou lodí v nabídce ozimé řepky firmy Rapool je v letošním roce hybrid Marathon. Této pozice podle Bc. Stárka dosáhl díky loňským výsledkům, kde poskytl nejvyšší výnos v rámci státních odrůdových pokusů – 7,19 t/ha (115 % výnosu na liniové odrůdy ze 14 lokalit). „Vizuálně patří v pokusech k odrůdám středního vzrůstu, výnosový potenciál je ale tvořen především větším počtem semen v šešuli,“ vysvětlil produktový manažer. Výhodou tohoto hybridu je kompaktní porost s velice dobrou odolností vůči poléhání, umí také dobře využít dusík ve prospěch vyšších výnosů a olejnatosti. V letošním roce pro Marathon připravila firma Rapool prémiové mořidlo DMM (dimethomorph), které podle řečníka kontroluje plíseň zelnou a má pozitivní vliv na počáteční vývoj rostlin. Tento hybrid je vhodný v rámci podniku na bonitně lepší půdy a střední termíny výsevu.

Neméně významnou nosnou odrůdou je Inspiration, který byl v loňském roce druhým nejvýnosnějším hybridem členských podniků SPZO se 4,52 t/ha. Jde o robustní hybrid vyšlechtěný pro rozdílné půdně-klimatické podmínky. „Přestože je vyššího charakteru, nemá tendenci k poléhání,“ uvedl Bc. Stárek s tím, že jde o řepku pro intenzivní pěstování, u níž by ovšem aplikace regulátorů růstu měla být standardním opatřením. Přírůstek výnosu jako reakce na intenzivní pěstování u něj za poslední tři roky činí v průměru 0,65 t/ha, doplnil odborník.

Mezi stálicemi sortimentu jmenoval hybrid Sherpa, který v loňském roce na členských podnicích SPZO dosáhl výnosu 4,41 t/ha z více než 24 tisíc hektarů sledovaných ploch. Ceněn je zejména pro velmi rychlý počáteční vývoj a vysokou regeneraci po poškození. Jak říká Bc. Stárek, Sherpa je pojistkou na stres.

Také hybrid Rohan zůstává stálicí nabídky, a to podle řečníka především ze dvou důvodů – patří k nejranějším řepkám v ČR a je velmi nenáročný. Lze jej doporučit pěstitelům, kteří přechází od liniové odrůdy k hybridní.

První novinkou je hybrid se symbolickým pojmenováním Oriolus. Oriolus oriolus je totiž latinský název pro žluvu hajní a měl by evokovat ranní ptáče díky ranému setí, kvetení i sklizni. „Raností by se měl blížit Rohanu, což budeme ověřovat na běžných plochách,“ uvedl produktový manažer. Vyššího výnosu o 4 % (ÚKZÚZ 2012–2014) dosahuje v teplé oblasti pěstování. Vzhledem k brzkému nástupu do jarní vegetace dokáže efektivněji využít zimní vláhu a díky tomu lépe zvládá stres z přísušků. Jak doplnil řečník, Oriolus patří ke kompaktní technice šlechtění, která přináší vysokou odolnost vůči poléhání i efektivitu využití dusíku.

Také polotrpasličí hybrid Troy patří do skupiny novinek. „Výška porostu je geneticky podmíněna a pohybuje se o dalších pět až sedm centimetrů níže než u kompaktních hybridů jako jsou Oriolus, Maraton či Rohan. Ohledně výnosu se však může poměřovat i s robustními hybridy,“ říká odborník. A kam by jej produktový manažer zařadil? Zejména do podniků, kde hledají nižší porosty například s ohledem na dostupnou mechanizaci, dále pro podniky s velkým podílem statkových hnojiv (po srážkách dochází k uvolnění dusíku, který by mohl způsobit poléhání vyšších porostů) i do mrazových kotlin, protože polotrpaslíci disponují dobrou mrazuvzdorností. Při raných termínech setí na podzim doporučuje řečník použít regulátor růstu, na jaře na jarní zakrácení lze regulaci vyloučit.

Z nové kolekce šlechtění firmy Rapool přichází nadčasový hybrid Atora. Podle Bc. Stárka dosahuje mimořádných výsledků – v Polsku, kde je již registrován, dosáhl ve dvouletém zkoušení prvenství s výnosem semen 115 % a oleje 119 %. V České republice jsou výsledky po prvním roce zkoušení 110 % ve výnosu semen a 112 % oleje na kontrolní odrůdy. Patří k robustnějším hybridům, které jsou postaveny na účelné jarní zakrácení. Kompaktní technika šlechtění umožňuje dozrávání rostlinám rovnoměrněji i ve spodních patrech. Jak shrnul produktový manažer, Atora v sobě kombinuje vysoký výnos a olejnatost (tento znak charakterizuje samotný název, neboť Atora je synonymum pro strouhaný hovězí lůj, který se používá jako oblíbený produkt ve Velké Británii při výrobě koláčů, knedlíků ...) s výborným zdravotním stavem.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down