13.07.2015 | 02:07
Autor:
Kategorie:

Aktuality nejen pro letošní podzim

Společnost Syngenta Czech s. r. o. přestavila na zemědělské výstavě ucelené portfolio nabízených produktů a odrůd. K zajímavostem v sortimentu patří hybridní ječmen, kde firma pro letošní zásev připravila několik novinek. Pro intenzivní technologii pěstování pšenice zdůraznila Ing. Helena Bochová, kampaňová manažerka pro obilniny a speciální plodiny, význam mořidla Vibrance Gold, zastavila se i u nových fungicidů obsahujících účinnou látku ze skupiny SDH inhibitorů a připomněla odrůdové novinky.

„Pro podzim bude aktuální prodej osiva hybridního ječmene. Pro zákazníky máme několik novinek. Pro letošní sezónu nabízíme osivo Hyvido v novém balení big bag, které obsahuje 18 milionů semen, což představuje osivo na 10 ha. Usnadníme tím zákazníkům práci s rozbalením a manipulací pytlů,“ zdůraznila v úvodu Ing. Bochová.

Druhou novinkou je oblast moření. „Všichni si pamatujeme letošní rok ohledně viróz. Po zimě nastaly problémy s virotickými porosty. Mysleli jsme na to v průběhu sezóny a pro podzimní zásev nabízíme moření přípravkem Cruiser 350 FS, který významně eliminuje škodlivost hlavních přenašečů viróz,“ uvedla dále kampaňová manažerka. Novinkou je i fungicidní moření. Společnost Syngenta dovážela osivo hybridního ječmene namořené Landorem CT, který zde nebyl registrován. V letošním roce nabízí, jak již bylo zmíněno, moření přípravkem Cruiser 350 FS (thiamethoxam 350 g/l) a dále Celest Trio Formula M (difenoconazole 25 g/l, fludioxonil 25 g/l, tebuconazole 10 g/l), který podle Ing. Bochové představuje výrazné posílení dlouhodobosti fungicidního účinku a rozšíření účinku o prašnou sněť ječnou.

Vedle novinek v rámci hybridního ječmene pro zásev 2015 upozornila kampaňová manažerka také na mořidlo Vibrance Gold (difenoconazole 25 g/l, fludioxonil 25 g/l, sedaxane 50 g/l) registrované do všech obilnin. „Moje představa je taková, že Vibrance Gold je opravdový základ pro intenzivní technologie pěstování ozimé pšenice. Nejenže chrání semínko a mladou rostlinku před houbovými chorobami, ale má pozitivní vliv i na vitalitu rostlin. Vibrance Gold má také velice dobrý vliv na kořenový systém – rostlinka má až o 40 % více kořenové hmoty,“ podělila se o zkušenosti Ing. Bochová.

V obilninách v loňském roce zavedla společnost Syngenta výraznou novinku, a to fungicidy s účinnou látkou isopyrazam z nové skupiny SDH inhibitorů. Tu v sobě nesou přípravky Seguris (epoxiconazole 90 g/l, isopyrazam 125 g/l), a Bontima (cyprodinil 187,5 g/l, isopyrazam 62,5 g/l). „Seguris je fungicidní přípravek, který je specialistou spíše do ozimé pšenice, určený do T2 aplikace, to znamená pro ochranu praporcového listu. Umí široký záběr houbových chorob. Druhým přípravkem je Bontima, vytvořená na míru ječmeni. Není možné ji použít do pšenice – Bontima je nejen účinnými látkami, ale i smáčedly připravena přímo na míru ječmenům,“ vysvětlila Ing. Bochová s tím, že jde asi o jediný přípravek, který má přímý vliv na kvalitu produkce, což je důležité hlavně u sladovnického ječmene.

Z dalších plodin zmínila kukuřici s novinkami loňského roku SY Kardona a SY Campona, dále novou odrůdu v cukrovce Drake a stálici ve slunečnici SY Neoma. V poslední jmenované plodině upozornila na nový herbicidní přípravek Listego (imazamox 40 g/l), určený pro clearfield technologie. V řepce se zastavila u dvou hybridů – SY Harnas, který by měl podle kampaňové manažerky být velice výnosný, velice dobře zvládá přísušky a má dobré parametry přezimování. Druhým, opět vysoce výnosným hybridem je SY Saveo s rychlým počátečním startem. Vhodný je proto podobně jako SY Cassidy i pro pozdější setí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down