09.02.2018 | 02:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Více vlivů na selektivitu

Ošetření ozimé řepky se na semináři společnosti BASF v Plzni věnoval doc. Ing. Miroslav Jursík, Ph.D., z České zemědělské univerzity v Praze. Kromě jiného hovořil o hlavních účinných látkách herbicidů určených do ozimé řepky a také klíčových plevelech. Mezi hlavní patří svízel přítula, k jehož kontrole se používají především účinné látky clomazone, quinmerac a aminopyralid. U prvních dvou se doc. Jursík věnoval jejich selektivitě vůči řepce.

Co se týče účinné látky clomazone, rozhoduje o selektivitě dávka a formulace v konkrétním herbicidu, vlastnosti kombinačního partnera ale také sorpční schopnost půdy. Na lehčích půdách bývají problémy větší. Důležitou roli hraje počasí po aplikaci, zvláště teplota. Podle doc. Jursíka způsobuje u této látky problémy především nižší teplota, protože řepka nedokáže clomazone dostatečně rychle metabolizovat. Roli hrají samozřejmě také srážky. Příslušné faktory je třeba brát v úvahu zvláště u pozdních výsevů. Co se týče účinné látky quinmerac, je k řepce velmi selektivní při preemergentních aplikacích. Problémy ale mohou nastat při postemergentním ošetření především při vyšších teplotách. V přednášce se věnoval i dalším plevelům a účinným látkám.

Ing. Stanislav Hudec ze společnosti Limagrain Central Europe Cereals, s. r. o., kromě jiného popsal některé novinky v sortimentu ozimů. Loni byly registrovány odrůdy ozimé pšenice Sheriff (pekařská kvalita C), která v naprosté většině výrobních oblastí poskytuje vysoký až velmi vysoký výnos a LG Imposanto (A) se středně vysokým až vysokým výnosem. Ing. Hudec prozradil, že další očekávanou pšenicí je Airbus (E), který má disponovat vysokým výnosem. Novou ozimou řepkou je LG Architect s vysokým výnosem a rezistencí vůči viru žloutenky vodnice TuYV (genotyp R54).*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down