Víc než sto let šlechtí nové odrůdy

Počátek aktivit akciové společnosti Selgen sahá až do roku 1903 do Chlumce nad Cidlinou. Během více než stodesetileté šlechtitelské práce byly na šlechtitelských stanicích vyšlechtěny stovky nových odrůd polních plodin registrovaných v České republice i v řadě dalších zemí. Navíc je tomu přesně dvacet let, kdy byla založena firma SELGEN, a. s., která je partnerem pro soukromé zemědělce, zemědělské podniky i semenářské firmy.

Za firmu Selgen a. s. vystoupil také v rámci jarních seminářů Miroslav Vrabec, aby představil přítomným nabídku osiv. U jarní pšenice připomněl důležitá pěstební opatření, kterými jsou optimální výsevek (3–6 milionů klíčivých zrn na hektar), aplikace fungicidu v závislosti na tlaku chorob a použití morforegulátorů podle jednotlivých odrůd a průběhu počasí.
Následně uvedl kvality éčkové jarní pšenice Astrid, áčkových odrůd Dafne, Tercie, Septima, Granny a béčkové Seance. U odrůdy Astrid zdůraznil vysoké a stabilní číslo poklesu, vysoký obsah dusíkatých látek i objemovou hmotnost s tím, že za běžných podmínek této odrůdě stačí jedno fungicidní ošetření. Jakost „A“ reprezentuje odrůda Dafne s vysokým výnosem zrna a dobrou odolností k padlí travnímu. Poloraná odrůda Tercie vyniká nízkým vzrůstem a odolností k braničnatkám v klasu a padlí. Odrůda Granny je jediná osinatá odrůda jarní pšenice v nabídce Selgen.

Další informace byly zveřejněny v týdeníku Zemědělec

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *