Vhodné podmínky pro vznik a vývoj infekce cerkosporové listové skvrnitosti řepy

V řadě okresů střední Moravy a některých okresů Čech na severu území došlo v průběhu 31. týdne ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporové listové skvrnitosti řepy. S ohledem na srážky v tomto týdnu se očekává splnění podmínek i na dalších lokalitách. Silné výskyty choroby se v porostech potvrzují již od 29. týdne na řadě lokalit v Čechách i na Moravě. Informuje o tom Rostlinolékařský portál Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Jak dále uvádí, úhrny srážek v posledním týdnu akcelerovaly vývoj chorob v porostech a došlo tak ke splnění podmínek pro vznik a vývoj infekce cerkosporovou skvnritostí řepy. Silné výskyty byly potvrzeny na Moravě, Ústeckoorlicku, Nymbursku a Litoměřicku. Podobné zkušenosti s výskyty infekce byly zaznamenány i minulý rok.

Aktivita imag makadlovek utlumena

V současnosti je aktivita imag makadlovek v porostech utlumena, vrchol náletu druhé generace proběh počátkem července. Tam, kde byly zaznamenány škody larvami makadlovek v minulém roce, by bylo vhodné insekticidně ošetřit v první vlně výskytu a ošetření opakovat i při náletu druhé generace. Škodlivost larev třetí generace již není významná, důležité je se zaměřit především na ošetření první generace, která létá v průběhu května, doporučuje RL portál.

Současné agrotechnické postupy napomáhají šíření

Současné agrotechnické postupy používané pro pěstování a sklizeň cukrovky k šíření cerkospory a makadlovek napomáhají. Je potřeba neponechávat řepný chrást na povrchu pole, ale zapravit ho do půdy a pěstovat cukrovku na stejném nebo blízkém poli až po několika letech. V sortimentu odrůd před povolením jsou tolerantní odrůdy, které se dokáží s napadením skvrnatičkou vyrovnat samy, eventuálně za extrémně silného infekčního tlaku s minimální fungicidní ochranou. Důležitou prevencí je zařazování nehostitelských plodin do osevního sledu, jako je kukuřice, řepka, mák, brambory, luskoviny nebo oves, upozorňuje zpráva Rostinolékařského portálu.

Aktuální situaci k výskytu cerkospory na řepě je možné sledovat v aplikaci: Mapy výskytu ŠO. Prognóza výskytu cerkospory je dostupná v rámci nabízených informací ke skvrnatičce na řepě.

Prognóza výskytu cerkosporové listové skvrnitosti řepy
Prognóza výskytu cerkosporové listové skvrnitosti řepy ke dni 2. 8. 2023 Zdroj RL portál

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down