21.09.2022 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Vhodné podmínky pro šíření virových zakrslostí obilnin

Existence výdrolu v kombinaci se vzcházejícím porostem ozimého ječmene vytváří ideální podmínky pro šíření virových zakrslostí obilnin. Vysoké riziko šíření viru žluté zakrslosti ječmene (BYDV) bylo již na řadě míst zaznamenáno. Informuje o tom aktuální zpráva Rostlinolékařského portálu Ústředního kontrolního a zkušebního ústavu zemědělského.

Na základě podzimního monitoringu vektorů virových zakrslostí obilnin byly podle portálu zaznamenány v 39. týdnu výskyty mšice střemchové (Rhopalosiphum padi), které představují riziko přenosu viru BYDV. Nálety mšice do sacích pastí v 38. týdnu ukazují na počátek migrační vlny. Nálety mšic jsou prozatím nízké a budou zesilovat v období hromadného vzcházení ječmene a pšenice především koncem září a v průběhu října, uvádí dále zpráva Rostlinolékařského portálu.

Od roku 2020 je možné ověřit riziko napadení porostů pomocí jednoduchého nástroje tzv. Kalkulátoru rizik, který umožňuje výpočet rizika napadení porostu obilnin virovými zakrslostmi. Pracuje na jednoduchém principu lokálního zhodnocení obecně známých klíčových faktorů, které mají rozhodující vliv na výskyt daného škodlivého organismu. Pěstitelé obilnin by měli reagovat nejen na aktuální situaci výskytu škodlivých organismů ve vzcházejících ozimých obilninách, ale především v rámci prevence řádně odstraňovat výdrol obilnin, který slouží jako rezervoár virových přenašečů (kříska polního a mšic). Na řadě lokalit Moravy již vzcházejí porosty ozimého ječmene a je tedy čas na revizi porostů a případně přistoupit k ochrannému opatření v případech, kdy je dosažen práh škodlivosti. Dále je doporučeno nepodceňovat situaci i v nadmořských výškách nad 350 m n. m., kde se potvrzuje napadení virózami čím dál častěji. Ačkoliv se přenašeči objevují i na jaře, pro podmínky ČR mají největší význam podzimní infekce, upozorňuje zpráva.

Situaci výskytu hlavních vektorů viróz BYDV a BYDV je možné sledovat v Mapách výskytu a pomocí nástroje Prognózy v záložce informací k viru žluté zakrslosti ječmene.*

 

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down