27.02.2017 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Velká variabilita porostů obilnin

Jaro 2017 přinese ve stavu ozimých obilnin téměř jistě v rámci České republiky velkou variabilitu nejen v jednotlivých regionech, ale často i v rámci jednoho podniku. Hlavním důvodem je značný rozdíl v dostupnosti půdní vláhy a množství sněhové pokrývky. Teplota v lednu byla po dlouhých letech opět téměř „normální“, ale v jednotlivých oblastech byly výrazné rozdíly právě v dostupnosti půdní vláhy a množství sněhu. Právě tento fakt bude zřejmě určující pro další vývoj porostu.

Doc. Ing. Evženie Prokinová, CSc., z České zemědělské univerzity v Praze uvádí v rámci článku v tématu týdne týdeníku Zemědělec (č. 11) doporučení pro jarní ošetření porostů obilnin.

  1. Porosty podle možnosti co nejdříve prohlédnout – poškození mrazem, výskyt nekróz na kořenech a patách, stanovit výživový stav a v závislosti na konkrétní situaci (teplota, vlhkost pozemku …) a co nejdříve přihnojit.
  2. V případě potvrzené virózy – v závislosti na četnosti napadených rostlin a intenzitě příznaku:
  3. porost zlikvidovat – co nejdříve. (Čím déle jsou napadené rostliny v dané lokalitě, tím vyšší pravděpodobnost rozšíření choroby, resp. přenesení viru na další rostliny z čeledi Poaceae, včetně planých trav, a tím zvýšení rizika napadení a) sousedních porostů v tomto roce, b) porostů v dalších letech),
  4. b) plánovat (účinné spíše u pšenic) zvýšení dávky dusíku, zvážit insekticidní ošetření proti savému hmyzu – nejde o ochranu stávajícího porostu, ale omezení zdrojů infekce v lokalitě pro další porosty a roky.
  5. Soustředit se na podporu rozvoje kořenového systému, možné je použití pomocných přípravků – obvykle jde o kapalná hnojiva s obsahem mikroprvků a dalších látek, jako jsou například huminové kyseliny a jejich soli, fulvokyseliny a jejich soli, extrakty z mořských řas. Nedoporučuji přípravky, u kterých není jednoznačně prezentován a garantován obsah účinných složek.
  6. Fungicidní ošetření nebude mít tak významný vliv jako podpora kořenového systému, protože zatím vše nasvědčuje tomu, že právě poškození kořenů bude v letošním předjaří a časném jaru nejproblematičtější částí zdravotního stavu rostlin. Aplikace fungicidu sama o sobě by určitě měla velmi malý efekt u porostů s poškozenými kořeny bez podpory jejich růstu, u porostů s výraznými výživovými nedostatky. Mimoto na trhu není žádný fungicidní přípravek, který by byl účinný proti fytopatogenním houbám v oblasti kořenů. U některých porostů ale bude nutné fungicidní ošetření v T1 termínu provést. Mělo by se k němu přistoupit na základě potřeby, na základě vyhodnocení faktického výskytu chorob v porostech (s ohledem na výskyt zaznamenaný již na podzim). V případě napadení rostlin plísní sněžnou, paluškovou hnilobou, kořenomorkou bude fungicid málo účinný, hlavní bude podpora vitality rostliny – vyrovnaná dostatečná výživa a správné pH půdy, aplikace pomocných látek. V případě napadení stéblolamem (typický projev lze obvykle zachytit již koncem března) bude nutné použít fungicid. Pro výběr přípravku doporučuji mimo jiné „konzultaci“ s rostlinolékařským portálem ÚKZÚZ, který mimo jiné uvádí u jednotlivých plodin i povolené přípravky a také semafor přípravků, jež usnadňuje orientaci v oblasti jejich rizikovosti pro necílové organismy a znečištění vod.*

Více informací přinese týdeník Zemědělec č. 11.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down