10.07.2017 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rakousku předpokládají výrazný pokles produkce

V Rakousku letos očekávají značný pokles produkce obilovin a olejnin. Uvedl to počátkem července prezident Rakouské zemědělské komory Hermann Schultes. Sklizeň obilnin bude podle něj v letošním roce kvůli suchu ležet výrazně pod dlouhodobým průměrem. V současné době se vychází z toho, že spolkový průměrný výnos bude o 22 % nižší než v minulém roce, což odpovídá sklizni ve výši 2,73 mil. t. U řepky se očekává pokles o 19 %.

Mezi negativa patřila dlouhá a brzká zima s nízkými teplotami, která spolu s nedostatkem srážek způsobila, že porosty vstoupily do jara relativně slabé. Ztráty vyzimováním byly nevýznamné a mrazy koncem dubna způsobily na porostech kukuřice a obilnin jen nepatrné škody, ale hlavním problémem byla chybějící voda. Suma srážek dosáhla v některých oblastech jen polovinu dlouhodobého průměru a největší část tohoto deficitu se dostavila v nejdůležitějším vegetačním období plodin. V měsících květen a červenec dosahoval někde deficit i více než 70 %. Tlak chorob byl v důsledku nadprůměrného sucha nižší než v předešlých letech. Co se týče ploch, ty u pšenice oproti loňsku poklesly, ale sóji, ozimé řepky a kukuřice na zrno se vyselo více. Silně bylo redukováno pěstování tykve.
Kritické bylo období horka a sucha také na severu a východě Rakouska v oblastech s trvalými travními porosty a u pěstitelů zelené píce. Po normální první seči byla druhá v mnoha oblastech chudší nebo žádná. Další průběh počasí rozhodne, zda budou mít chovatelé problémy s krmivovou základnou, protože by mohla být postižena také kukuřice na siláž.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down