16.04.2020 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Rakousku a Německu poslední týdny téměř nepršelo

V polovině dubna začalo v Německu setí kukuřice, Německý výbor pro kukuřici v souvislosti s tím upozornil, že po suchých letech 2018 a 2019 a srážkově chudém začátku roku 2020 se zásoby vody v půdě ještě nedoplnily. Výbor upozorňuje, že podle Německé meteorologické služby se využitelná vodní kapacita pohybuje na celém území v rozmezí 50–80 %, v částech Duryňska a Saska-Anhaltska je dokonce pod 50 %.

Ačkoliv je ještě příliš brzo na porovnávání, upozorňuje Německá meteorologická služba na to, že se dosavadní průběh podobá roku 2018. Vzduch je podobně suchý, sluneční svit podobně intenzivní, půda obdobně suchá. Také v roce 2018 tlaková výše nad střední Evropou odvedla tlakové níže mimo kontinent, což vedlo k suchému počasí. V současné době se ale nedá odhadnout, zda se bude průběh roku 2018 opakovat.

Obdobné zprávy přicházejí také z Rakouska. Centrální institut pro meteorologii a geodynamiku uvedl, že především na jihu a východě Rakouska v mnoha regionech napršela méně než polovina průměrného množství srážek (chybí 50–80 % srážek) a na většině státu je vysoké riziko požárů. Na západě Rakouska je místy o 20–40 % sušeji. Teplé a větrné počasí na začátku roku způsobilo vysoký výpar, a tím i vyschnutí půdy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down