V Praze se opět koná Biojarmark

Farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny proběhne v sobotu 8. října na pražské Letné. Od 9 do 17 hodin můžou návštěvníci na dvoře Národního zemědělského muzea nakupovat čerstvé potraviny od českých ekofarmářů. Chybět nebudou ani stánky s občerstvením pro milovníky masa, vegany, celiaky nebo příznivce syrové stravy, ekologické květiny a bio kosmetika. Informuje o tom v tiskové zprávě PRO-BIO LIGA pobočný spolek.

Stejně jako v minulých letech i letos Biojarmark nabídne více než dvacet prodejních stánků s biopotravinami. Návštěvníci si budou moci nakoupit či zdarma ochutnat širokou škálu produktů z českých ekofarem, počínaje ovocem a zeleninou přes maso a mléčné výrobky až po bylinné sirupy, povidla či marmelády. V biokvalitě bude také (ne)káva, čaj, víno, mošty a další nápoje.

Už tradičně mohou návštěvníci na Biojarmarku načerpat řadu informací a novinek nejen o ekologickém zemědělství, ale také například o možnostech kompostování ve městě. Svůj stánek bude mít na Biojarmarku už poněkolikáté například Česká společnost ornitologická nebo Kozí pelíšek – útulek pro staré či týrané kozy.

Všichni účastníci si mohou vyzkoušet své znalosti v kvízu o ekologickém zemědělství, přičemž na vylosované výherce čekají knižní ceny. Chybět nebudou ani zábavné aktivity pro děti, kvízy a hry o drobné ceny. Živou hudební produkci zajistí Letenský dixieland – pražská kapela specializující se na tradiční jazz a swing 20. až 40. let.

„Ekologické zemědělství je v České republice na vzestupu. Lidé mají stále větší zájem o kvalitní potraviny bez chemie. Jsme rádi, že si dnes lidé z Prahy a okolí mohou nakoupit skutečné jídlo od skutečných zemědělců,” uvedla Martina Opočenská z pořádající organizace Pro-bio Liga. Jak dodala Andrea Hrabalová, předsedkyně České technologické platformy pro ekologické zemědělství, způsob zemědělského hospodaření zásadním způsobem ovlivňuje naši krajinu, zvířata i život nás všech. V ekologickém zemědělství jsou zcela zakázané chemické pesticidy, které kontaminují půdu i podzemní vody a rovněž stojí za úbytkem hmyzu a polních ptáků. Hospodářská zvířata na ekofarmách jsou chována v přirozených podmínkách, mají zajištěno kvalitní krmivo a dostatek prostoru. Pokud budeme podle ní více nakupovat u ekofarmářů a méně u nadnárodních řetězců, prospějeme tím krajině, ekonomice i sami sobě.

V tentýž den bude v Národním zemědělském muzeu probíhat akce Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš? – zábavná hra pro rodiče s dětmi zaměřená na zdravou výživu, kterou pořádá ministerstvo zemědělství. Rovněž je možné navštívit expozici na střeše muzea s názvem Živá zahrada, kde jsou k vidění včelí úly nebo políčko se zemědělskými plodinami.

Organizátory Biojarmarku jsou Pro-bio Liga ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem za finanční podpory ministerstva zemědělství.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down