28.11.2023 | 01:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V pokusech se dařilo nejen kukuřičným hybridům

Zemědělská společnost Sloveč, a. s., hospodaří přibližně na třech tisících hektarech zemědělské půdy v oblasti Městce Králové na Nymbursku. Pozemky se nacházejí v devatenácti katastrálních územích. V rostlinné výrobě se soustřeďují především na pěstování obilnin, řepky, cukrovky a silážní kukuřice pro skot.

Každoročně na polích zemědělského podniku zakládají s kukuřicí a cukrovkou pokusy, se kterými se seznamuje zemědělská veřejnost na polním dnu. Akce probíhá pod patronátem firmy VP Agro, spol. s r. o., a cukrovarů Tereos TTD, a. s. Letos se konal jubilejní třicátý ročník této tradiční akce. V průběhu akce probíhala za velkého zájmu přihlížejících ukázka sklizně a nakládky cukrové řepy. Zároveň se maloparcelkovým sklízečem sklízela část pokusů s cukrovkou. Novinku představovala ukázka práce polního robota AGXeed.

Agrotechnika kukuřice

V pokusech ve Slovči velmi dobře prospívala kukuřice. Příchozí měli možnost porovnat množství kukuřičných hybridů pro rozmanité uplatnění. Mezi odrůdami se nacházela celá řada novinek. Pokusy s kukuřicí byly založeny po předplodině sóje. K podzimní přípravě půdy se uplatnily kypřicí stroje Köckerling Vario a dvakrát Horsch Terrano 8 FG. Na jaře před setím kukuřice došlo k urovnání pozemku pomocí kombinátoru Väderstad NZA. Pokusy s kukuřicí zaseli 4. května. Výživa a ochrana rostlin byla následující: 25. října hnůj v dávce 40 t/ha, 13. dubna LAD 200 kg/ha, 22. dubna biologická prevence výskytu houbových chorob Xilon GR 10 kg/ha, 13. června pro ochranu před suchem Agrisorb Folium 2 l/ha, 4. července herbicid Talisman 2,2 l/ha. K dalším opatřením patřily dvojí postupné aplikace hnojivých přípravků Nutrino 30 l/ha a Zinek 1,5 l/ha. Na pole přišlo v hnojivech celkem sedmdesát kilogramů dusíku na hektar. Ochrana rostlin proti plevelům a škůdcům spočívala v těchto aplikacích: 25. května herbicidní kombinace Akris 2,5 l/ha plus Arrat 0,15 kg/ha, 2. června herbicidy Ikanos 1 l/ha a Nicosh 0,6 l/ha a nakonec 10. července insekticid Coragen 20 SC 0,1 l/ha plus přípravek se stimulačním účinkem Status 0,22 l/ha.

Ing. Hana Honsová, Ph.D.

Foto: Vystaveny byly i různě zbarvené kukuřičné palice

Celý článek naleznete v časopisu Farmář č. 12/2023.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down