12.09.2017 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu horší sklizeň obilovin a řepky

Němečtí zemědělci v letošním roce sklidí jen podprůměrné množství obilovin a řepky. Uvedl to koncem minulého měsíce v tiskové zprávě Německý zemědělský svaz (Deutscher Bauernverband). Je to především důsledek nepříznivého vývoje počasí, které se vyznačovalo mnoha extrémy. Svaz očekává sklizeň obilovin ve výši 44,5 mil. t., což je ještě horší než v loňském nepříznivém roce, kdy se sklidilo 45,4 mil. t. (v roce 2015 to bylo skoro 49 mil. t.). Výrazně poklesl také objem sklizené ozimé řepky, a to o 6 % na 4,3 mil. t. Svaz čerpá údaje o sklizni od svých zemských organizací.

Ozimá pšenice se pěstovala na ploše 3,14 mil. ha. Svaz kromě jiného uvedl, že ji v době nalévání zrn zasáhla vlna horka a sucha, což vedlo k nouzovému dozrávání. V červenci a srpnu ale trpěly porosty připravené ke sklizni opakovanými srážkami, které je poškodily. Svaz předpokládá průměrný výnos 7,4 t/ha, což je o 3 % méně než loni a výsledek o 7 % horší, než je pětiletý průměr. Celková sklizeň by měla dosáhnout 23,4 mil. t, což je 3% pokles oproti minulému roku. Kromě toho deště zhoršily kvalitu zrna, zvláště u později sklizených porostů jsou špatné hodnoty čísla poklesu. Proto zemědělci mohou tyto partie prodat často jen pro krmné účely. Aby těmto problémů pěstitelé předešli, museli v některých oblastech zrno nákladně dosoušet.
Sklizeň ozimého ječmene již v Německu podle svazu skončila. Oproti loňsku klesla pěstební plocha o tři procenta na 1,23 mil. ha, průměrný výnos dosáhl 7,2 t/ha a celková sklizeň 8,8 mil. t., což je o 2 % méně oproti minulému roku. Pětiletý průměr je ale 8,7 mil. t. Jarní ječmen v Německu pěstovali na 341 000 ha, což je 15% pokles oproti pětiletému průměru. Zemědělci dosáhli průměrného výnosu 5,4 t/ha a sklidili celkem 1,85 mil. t., což je 5 % nárůst oproti minulému roku, ale o 16 % méně v porovnání s dlouhodobým průměrem. Lokálně se objevil nadměrný obsah N-látek.
Ozimá řepka se pěstovala na 1,31 mil. ha a svaz uvádí, že průběh počasí výrazně snížil výnosy. Řepku poškodilo podzimní sucho, dubnové mrazy, zvýšený tlak chorob a škůdců a horka v červnu. Deště během sklizně způsobily porůstání zrna. Průměrný výnos je proto jen 3,3 t/ha (průmět let 2013–2016 je 3,9 t/ha) a sklidilo se 4,3 mil. t. Sklizeň je proto nižší o 6 % oproti minulému roku a o 18 % oproti pětiletému průměru. Také olejnatost pěstitele zklamala, v průměru je 40 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down