06.09.2023 | 12:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Německu čekají nižší produkci obilovin

Celková produkce obilovin v Německu letos zřejmě klesne jen mírně, výrazný propad ale zaznamenal jarní ječmen. Zemědělcům způsoboval problémy průběh počasí, který vedl k velkým regionálním rozdílům. Uspokojivá ale bude sklizeň řepky. Vyplývá to z první zprávy o sklizni, kterou německé Spolkové ministerstvo pro výživu a zemědělství uveřejnilo na konci srpna.

Ministerstvo upozornilo, že první předběžné výsledky sklizně a hodnocení kvality pro rok 2023 ještě nezohledňují všechny vlivy počasí z letošního léta. V některých případech byla značná část vzorků odebrána ještě před dlouhotrvajícím deštivým obdobím. Kromě toho je, s výjimkou ozimého ječmene, k dispozici poměrně málo výsledků. V porovnání s nyní dostupnými údaji se proto mohou finální výsledky místy lišit více, než tomu bylo v předchozích letech, uvádí resort.

U obilnin pokles

Očekává se, že celková sklizeň obilovin (bez kukuřice na zrno) dosáhne v Německu přibližně 38 milionů tun, což je o 4,1 % méně než v loňském roce. V porovnání s šestiletým průměrem dojde k poklesu o 2,1 %. Víceletý průměr byl překročen pouze ve třech spolkových zemích, jedná se o Severní Porýní-Vestfálsko (+7,8 %), Sasko-Anhaltsko (+1,8 %) a Sasko (+1,1 %). Nejvýraznější pokles byl zaznamenán v Sársku (–9,9 %), Braniborsku (–9,6 %) a Hesensku (–7,9 %).
Nejvýznamnější obilninou v Německu je stále ozimá pšenice, jejíž podíl na celkové ploše obilnin činí 46 %. Oproti předchozímu roku se osevní plocha mírně snížila o 2,7 % na 2,81 milionu hektarů. Průměrný hektarový výnos činí 7,39 t, což je o 3,4 % méně než v předchozím roce. Očekává se, že sklizeň ozimé pšenice dosáhne 20,8 milionu tun. Ve srovnání s předchozím rokem by to znamenalo pokles o 6 %. Výsledek je o 5,2 % nižší než víceletý průměr.
Plocha jarního ječmene, který se pěstuje především pro výrobu sladu, klesla ve srovnání s předchozím rokem o 13,4 % na 321 600 hektarů a výnos se snížil o 6,2 % na necelých 5 t/ha. Výsledkem je objem sklizně přibližně 1,6 milionu tun, což je téměř o pětinu méně než v předchozím roce, uvádí zpráva.*

Další podrobnosti přinese týdeník Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down