V Lukavci o nových technologiích

Letošní atypický průběh počasí přinesl pěstitelům méně obvyklé problémy. V rostlinách se například rychle snižovala koncentrace účinných látek pesticidů. Chyběla jim mnohdy vosková vrstvička, takže poškození způsobovaly i dříve bezpečné koncentrace některých hnojiv.

Například jako bezpečná se ukázala maximálně 7% koncentrace močoviny (při hnojení na list). Kromě jiného na to upozornil Ing. Pavel Růžek, CSc., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., na semináři Uplatnění nových poznatků v pěstebních technologiích, který proběhl v Lukavci. Jak také uvedl, kvůli snížení tlaku na půdu se v USA zemědělská mechanizace přesouvá na pásy, do Evropy tento trend ještě zcela nedorazil. Začíná se také objevovat současné setí kombinací více odrůd najednou, výhodou má být vzájemná kompenzace nedostatků. U obilniny je vhodné sít odrůdy samostatně do jednotlivých řádků. Umožňuje to například secí stroj Falcon společnosti Farmet, jak na semináři upozornil její zástupce Ing. Michal Nýč. Kromě toho se hovořilo také o technologii pásového zpracování půdy nebo setí kukuřice (sóji či řepky) do úzkých řádků (0,375 m). Jak uvedl Ing. Antonín Šedek, obchodní ředitel P&L spol. s r. o., spolu s Výzkumným ústavem meliorací a ochrany půdy, v. v. i., testují protierozní vliv tohoto způsobu setí. Především u kukuřice by pěstitelé mohli při setí do úzkých řádků získat mírně vyšší výnos, které bude výhodný i přes mírně vyšší náklady, ukázal Ing. Šedek na výsledcích pokusů. Lze to zřejmě přičíst lepšímu využití plochy pozemku a možná také lepšímu hospodaření s vláhou, protože svrchní vrstva půdy je více zastíněna.

Počasí (především průběh loňského podzimu) ale prospělo řepce, nepříznivé bylo naopak pro brambory, jejichž výsadba se zpozdila kvůli chladnému jaru zhruba o tři týdny.*

Další podrobnosti se dočtete v některém z budoucích čísel časopisu Zemědělec.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down