11.11.2022 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V budoucnu více robotů

Globální zemědělství se potýká s mnoha výzvami, od změny klimatu přes růst populace až po rostoucí poptávku po potravinách. Robotika nabízí tolik potřebná řešení a nabízí odpovědi od vertikálních farem až po drony. To katalyzuje poptávku po polních robotech, jejichž prodeje dosáhly v roce 2020 výše 1,1 miliardy dolarů a do roku 2030 dosáhnou 11 miliard dolarů, předpovídá GlobalData, přední datová a analytická britská společnost. Informovala o tom v tiskové zprávě.

Nejnovější zpráva společnosti GlobalData s názvem Robotika v zemědělství odhaluje, jak robotika pomáhá dosáhnout precitního zemědělství a nastartovat technologickou revoluci v tomto odvětví. Precizní zemědělství cílí na minimalizici využití agrochemikálií. Jedná se o důležité řešení rostoucí poptávky po potravinách a následně hnojivech.
Rachel Foster Jonesová, tematická analytička společnosti GlobalData, k tomu říká: „Roboti mohou sklízet plodiny, sbírat ovoce, odstraňovat plevel, dojit dobytek, aplikovat hnojiva a monitorovat zemědělské operace. Robotika proto bude mít klíčový význam při zmírňování nedostatku pracovních sil, snižování tlaku na přírodní zdroje a uspokojování celosvětové poptávky po zemědělských produktech a zároveň pomůže tomuto odvětví přizpůsobit se výzvám spojeným se změnou klimatu.“
Společnost GlobalData odhaduje, že celosvětový trh s robotikou měl v roce 2020 hodnotu 45,8 miliardy dolarů a v letech 2020 až 2030 poroste složenou roční mírou růstu o 29 %; do roku 2030 dosáhne hodnoty 568 miliard dolarů. Zpráva také odhaluje, že trh s komerčními drony v příštích několika letech předstihne vojenské drony a stane se největším segmentem trhu s drony podle tržeb.
R. F. Jonesová k tomu dodává, že čínský průmysl dronů je největší na světě a tato země je lídrem inovací v oblasti zemědělských dronů, přičemž cestu razí čínské společnosti DJI a XAG. Tyto drony zajišťují zobrazovací a průzkumné úkoly, zatímco postřik plodin a monitorování terénu se stanou klíčovými růstovými oblastmi. Obě společnosti byly nejaktivnější, pokud jde o patentové přihlášky v sektoru agrodronů. V letech 2018 až 2021 zveřejnily 421 patentů, čímž posílily dominantní postavení Číny v celosvětovém odvětví dronů.
Ze zprávy také vyplývá, že nábor pracovníků na pozice spojené s robotizací výrazně vzrostl v zemědělském sektoru. Podle náborové databáze společnosti GlobalData se počet volných pracovních míst souvisejících s robotikou mezi zářím 2019 a zářím 2022 zvýšil o 80 %.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down