V Brně se setkají odborníci na agrolesnictví

Zemědělství v Evropě se potýká s klimatickou změnou, úbytkem hmyzu a ptáků v krajině, znečištěním i snahou o potravinovou soběstačnost a zlepšení zdraví lidí. Agrolesnictví, tedy pěstování dřevin společně s rostlinnou výrobou nebo chovem hospodářských zvířat, je osvědčeným způsobem, jak udržet produkci potravin a zároveň čelit těmto problémům. Dobře navržené agrolesnické systémy přizpůsobené místním podmínkám mohou také zlepšit biodiverzitu i ekosystémové služby krajiny. I přes zájem zemědělců a politiků je ale přijetí agrolesnictví v současnosti náročné. Cílem mezinárodní konference, která se bude konat na Mendelově univerzitě v Brně od 27. do 31. května 2024, je řešit výzvy při zavádění agrolesnictví. Tato nejvýznamnější evropská agrolesnická akce se v ČR bude konat poprvé, uvedla to Tereza Pospíchalová, tisková mluvčí Mendelovy univerzity v Brně .

Agrolesnictví v České republice nabírá na síle, sídlí zde mnoho farem, kde může být agrolesnictví základním kamenem zemědělského rozvoje a zároveň dokáže zlepšit odolnost farmy vůči změně klimatu. „V současné době se v ČR agrolesnictví bouřlivě rozvíjí a mají o něj zájem vědci, samotní zemědělci i politici. Důkazem je i to, že se tento rok rozběhlo i opatření na podporu agrolesnictví v rámci našeho strategického plánu Společné zemědělské politiky EU,“ uvedl Bohdan Lojka, předseda vědecké komise konference.

Konference se bude týkat výzkumu i praxe. Řešit se budou příležitosti i výzvy při aplikaci stromů do zemědělství. Odborníci z celého světa budou diskutovat na tematických zasedáních, workshopy nabídnou účastníkům nové zkušenosti a impulzy, jak může agrolesnictví diverzifikovat produkci, zlepšit zdraví půdy i biologickou rozmanitost v Evropě. „Hlavním cílem je prosadit a ukázat, že pěstování dřevin na zemědělské půdě může mít nejen mnoho pozitivních environmentálních benefitů, ale hlavně že dřeviny mohou představovat pro zemědělce i zajímavou produkční alternativu. Řešíme, jaké dřeviny, jak a kde pěstovat na zemědělské půdě a jak je včlenit i do našeho modelu intenzivního zemědělství,“ řekl Lojka.

Účastníci z Ameriky i Austrálie

Na konferenci se objeví speakři nejen z Evropy, ale i Ameriky nebo Austrálie. „S kolegy jsme se snažili pozvat na konferenci nejlepší odborníky, ale i praktiky z celého světa. Moc se například těším na přednášky a diskuzi s Kevinem Walzem a Michaelem Goldem ze Spojených států nebo Rowenem Raidem z Austrálie, kteří mají dlouholeté vědecké ale hlavně i praktické zkušenosti s agrolesnictvím ze svých zemí. Joachim Milz z Německa bude mluvit o svých zkušenostech s dynamickým agrolesnictvím a další evropští praktici jako Jo Smith z Portugalska, Stephen Briggs z Velké Británie a Adolfo Rosati z Itálie nám všem určitě předají jejich zkušenosti. Třešničkou na dortu budou i příspěvky Christiana Dupraze z Francie, což je pro mě otec evropského agrolesnictví a Patricka Wormse z Belgie, prezidenta Mezinárodní agrolesnické unie,“ vyjmenoval Lojka.

Pořádá ji Český spolek pro agrolesnictví jako pobočka Evropské agrolesnická federace (EURAF) ve spolupráci s Mendelovou univerzitou v Brně a dalšími partnery, kteří podepsali Memorandum o spolupráci na organizaci konference.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down