22.05.2023 | 03:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

V Brazílii umožnili pěstovat suchovzdornou GM pšenici

V Brazílii umožní pěstovat a uvést na trh geneticky modifikovanou variantu pšenice HB4. Byl do ní vnesen transkripční faktor hahb-4 pocházející ze slunečnice roční, který se váže na část genomu umožňující reakci na dehydrataci. Rostlina je tedy mnohem odolnější vůči nedostatku vody.

Po důkladném vyhodnocení všech rizik to umožnila brazilská Komise pro národní biobezpečnost (National Biosafety Commission). O registraci informoval Biotrin v tiskové zprávě. Jak dále uvádí, technologie, která byla použita také pro zlepšení vlastností sóji luštinaté, dokáže v suchých oblastech zvýšit výnos až o 40 %. Její pěstování v subtropických oblastech navíc umožňuje střídání plodin v rámci jednoho roku – pšenice v obdobích sucha a letních luskovin v době, kdy je vody dostatek. 

Použití pšenice HB4 pro potraviny a krmiva bylo v Brazílii povoleno již od roku 2021. Pěstovat se však zatím mohla pouze v Argentině. Obě tyto země patří v rámci Jižní Ameriky mezi největší pěstitele pšenice. Samotná Brazílie ji pěstuje na 2-3 milionech hektarů půdy a spolu s Argentinou pokrývají 90 % produkce celého kontinentu. Je velice pravděpodobné, že s použitím pšenice odolné vůči suchu se toto číslo ještě zvýší. Kromě výše uvedených zemí umožňují použití HB4 pšenice pro potraviny a krmiva také Spojené státy americké, Kolumbie, Nový Zéland, Austrálie, Nigérie a nově také Jižní Afrika a Indonésie. Vzhledem k celosvětově vzrůstajícím problémům s nedostatkem vody je však jen otázkou času, kdy povolení udělí i další země, uvádí dále Biotrin.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down