V Borové opět nad porosty brambor

Celkem 218 odrůd brambor bylo představeno letos na bramborářském dnu v Havlíčkově Borové. Jejich spektrum začínalo jako obvykle od konzumních až po průmyslové. Doprovodné přednášky se týkaly ekonomiky pěstování brambor, problematických chorob a vývoje během vegetace. Návštěvnost akce byla jako vždy vysoká, zúčastnilo se jí zhruba 170 lidí.

Jak uvedl na zahajovacím semináři Ing. Miloslav Chlan, předseda Ústředního bramborářského svazu ČR, spotřeba brambor na obyvatele klesla mezi lety 2002–2009 z 76 kg na 62 kg a plochy ze 40 000 ha na 32 000 ha. „Část zemědělců opustila pěstování brambor pro jeho pracnost, výnosová rizika a neschopnost zabezpečit jejich očekávanou kvalitu. Přitom tento obor v průměru několika let byl pro pěstitele ekonomicky zajímavý.“ 

Mezi nejzávažnější škodlivé činitele brambor budou letos zřejmě patřit šednutí dužniny, černání stonku, vločkovitost hlíz, zmlazování, rozprasky, deformace a další. Konstatoval to Ing. Ervín Hausvater, CSc., z Výzkumného ústavu bramborářského, s. r. o. (VÚB). Letošní nálet mšic byl podle něj opět vysoký, dokonce více než v roce 2008, ale bylo nižší množství těch druhů, které patří mezi významné přenašeče viróz.
Problémy s virovými chorobami se zabýval Ing. Petr Dědič, CSc., z VÚB. Připomněl, že v letech 2006–2008 bylo uznáno nejvýše 75 % sadby, přičemž příčinou byl především výskyt viróz. Mezi možné příčiny zařadil časný a velký nálet mšic, více zdrojů infekce, nízkou účinnost chemické ochrany a nízkou rezistenci odrůd. Dalším problémem je možná také velká variabilita viru Y, který má dvě hlavní kmenové skupiny PVY O (čárkovitost listů, mozaika) a PVY N (nekrózy hlíz).

Další podrobnosti najdete v Zemědělci č. 39

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *