04.10.2017 | 07:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Užitečný hmyz v zemědělství

Jednou z druhově nejbohatších skupin živočichů na světě je hmyz. Jeho druhy nacházíme ve všech klimaticky velmi rozdílných regionech. Velmi obecně bychom jej mohli rozdělit do tří skupin: škodlivé, užitečné a indiferentní druhy. Škodlivé druhy jsou významnými na polních kulturách, v ovocných sadech, vinicích i v lesním hospodářství. Indiferentní druhy neškodí, ale nejsou také užitečné a v přírodě jsou spíše na okrasu.

V článku zveřejněném v říjnovém vydání časopisu Úroda doc. Ing. Jiří Rotrekl, CSc., Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko, připomíná druhy užitečné, bez kterých by nedocházelo k opylení rostlin ani k potlačení škůdců. Užitečné druhy lze rozdělit na opylovače, predátory a parazitoidy. Do skupiny opylovačů patří včela medonosná, velmi početné druhy samotářských včel a také samozřejmě čmeláci. Z predátorů, kteří svoji kořist sežerou nebo vysají, to jsou entomofágní slunéčka, dravé ploštice, pestřenky, zlatoočky či denivky a také drabčíci a střevlíci. Významnou skupinou jsou také parazitoidi, do kterých počítáme lumky a lumčíky, vaječné parazitoidy, parazitoidy housenek a jiné. Tyto druhy se vyvíjejí v těle svého hostitele a během svého vývoje jej zahubí.

Více informací přináší říjnové vydání časopisu Úroda v článku doc. Ing. Jiřího Rotrekla, CSc., Zemědělský výzkum, spol. s r. o. Troubsko.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down