Plodinou, jejíž potenciál s měnícím se klimatem roste, je čirok. Jako rostlina s C4 typem fotosyntézy dokáže využívat vodu s vyšší účinností, a to dokonce i než kukuřice. Tato vlastnost je u pěstitelů, kde se sucho umí citelně projevit, velmi ceněna. Vyšší jistota produkce i v letech srážkově chudých jí v poslední době stále více otevírá dveře do osevních postupů, kde nalézá podobné uplatnění jako její známější sestra kukuřice, tedy na biomasu i zrno. Navíc čirok vykazuje fytosanitární účinky.
Dvě linie
V nabídce čiroku společnosti SEED SERVICE s. r. o. jsou zřetelné dvě linie – česká a americká, vysvětluje zástupce této firmy Oldřich Zavřel. České odrůdy jsou výsledkem šlechtění Ing. Jiřího Hermutha z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, v. v. i., v Praze-Ruzyni. Patří mezi ně známá odrůda Ruzrok s širokou škálou využití. Odrůdou s velkým potenciálem je novinka z ruzyňského šlechtění – čirok Rufuss s bílým beztaninovým zrnem. Zhruba 1,6 m vysoký čirok s širokými listy a velkou dobře ozrněnou latou má hlavní využití jako silážní odrůda pro přímou sklizeň. Lze ho pěstovat i jako zrnovou odrůdu. Zrno této odrůdy v současné době již sladuje Pivovar Clock a vytváří z něj bezlepkové pivo. To mohou v letošním roce okusit návštěvníci zemědělské výstavy Naše pole na stánku společnosti SEED SERVICE. U odrůdy Rufuss budou podle Oldřicha Zavřela probíhat také další zkoušky, mimo jiné i mletí na mouku.
Celou řadu odrůd čiroku nabízí společnost SEED SERVICE z amerického šlechtění, které je oproti evropskému daleko rozvinutější. „V Americe je šlechtění obrovské,“ říká Oldřich Zavřel s tím, že jejich firma dováží i BMR odrůdy s vysokou stravitelností. Podle využití dělí společnost SEED SERVICE americké odrůdy na zrnové – nízké typy čiroku (100–120 cm), zrnové silážní čiroky se silně olistěnými rostlinami a mohutnými latami (160–250 cm) a biomasé čiroky na siláž nebo senáž (vícesečné využití).
Jak na čirok?
Prvním krokem k úspěchu každého pěstitele je vědět, za jakým účelem bude čirok pěstovat. Určitě by podle Oldřicha Zavřela neměl spěchat s výsevem, teplota půdy pro klíčení semen musí být minimálně 16–18 °C. Čím je teplejší, tím lépe. Velmi citlivý je na nízké teploty, a to ve všech fázích vývoje. Čirok lze využít v osevním postupu po žitě na zeleno, nebo dokonce i po sklizni ozimého ječmene či řepky. Při pěstování na zrno se vysévá od druhé poloviny května. Čiroky bývají málo napadány houbovými chorobami, díky čemuž je jejich zrno zdravé, neobsahuje mykotoxiny. Proto je obvykle nutné řešit pouze zaplevelení porostu. I k tomu lze vedle klasické herbicidní ochrany elegantně přistoupit například pěstováním čiroku s bérem, který vzchází rychleji, a navíc řeší i protierozní opatření (legislativně je čirok erozní plodinou). Čirok má rád půdy dobře zásobené živinami, spíše lehčí, kdy díky hlubokému kořenovému sytému zvládne i suché podmínky, ale naopak nesnáší zamokření, shrnul zástupce společnosti SEED SERVICE. Doplnil také, že při dlouhodobějším přísušku oproti kukuřici nezaschne a po dodání vláhy pokračuje v růstu.*
Více informací přinese regionální příloha týdeníku Zemědělec – Zemědělec v regionu (Středočeský kraj).
Úvodní fotografie: Z českého šlechtění nalezneme v nabídce společnosti SEED SERVICE novou odrůdu Rufuss
Foto David Bouma