20.11.2023 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Úspěšné využití řízené atmosféry proti skladištním škůdcům

Deseti letům úspěšné spolupráce výzkumu a praxe při využití řízené atmosféry při ochraně proti skladištním škůdcům byl věnován odborný seminář, který proběhl ve Výzkumném ústavu rostlinné výroby, v. v. i. Ten dlouhodobě spolupracuje s akciovou společností Podravka-Lagris a projekt na využití atmosféry s vysokým obsahem dusíku v silech se jim podařilo dotáhnout do zdárného konce.

Jak uvedl Ing. Radek Aulický, Ph.D., z Výzkumného ústavu rostlinné výroby, využití řízené atmosféry je metoda ošetření skladovaných komodit, kterou lze do určité míry považovat za ekologickou. Je založena na využití atmosféry s vysokým obsahem (99 %) dusíku. Ve společnosti Podravka-Lagris ji aplikují už od roku 2016. Efektivitu postupu výrazně ovlivňuje teplota – nižší hodnoty zvyšují délku přežívání škůdců. Vynikající účinnosti je dosahováno při teplotách 25 až 30 °C, a to již po deseti až patnácti dnech. Pokud je teplota nižší než 15 °C, musí být pro dosažení požadované účinnosti expozice prodloužena v některých případech až na 30 dní. Efektivita metody se liší podle konkrétního druhu skladištního škůdce a odlišná je také citlivost jednotlivých vývojových stadií, upozornil Ing. Aulický.

Náhrada za fosforovodík

Jak doplnil, primárním cílem spolupráce bylo najít alternativu ke stávajícímu ošetření obchodovaných komodit, ke kterému se používal fosforovodík. Jedná o vysoce toxický plyn, což může být v provozu problematické. Jako vhodná alternativa se ukázalo využití řízení atmosféry s vysokým obsahem dusíku, který lze navíc získávat přímo v místě ze vzduchu. Velkou výhodou bylo, že se již v roce 2013 podařilo v rámci Národní agentury pro zemědělský výzkum získat společný projekt věnovaný využití řízených atmosfér proti skladištním škůdcům. Celkové schválené náklady projektu byly 13 200 000 Kč, z dotace dosáhla 10 500 000 a doba řešení pět let.
Ing. Aulický uvedl, že v konečném důsledku implementace řízené atmosféry dokázala snížit náklady na ošetření komodity oproti využití fosforovodíku. Připomněl, že po přechodu na novou technologii došlo ke snížení počtu reklamací kvůli přítomnosti škůdců. Nově zjišťují, zda je možné technologii využít na ošetření komodit v kontejnerech využívaných v mezinárodním obchodu.*

Ing. Aulický popisuje využití řízené atmosféry při boji proti skladištním škůdcům.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down