Pozemky zemědělského podniku s rostlinnou i živočišnou výrobou Zemědělská a. s. Krucemburk se rozprostírá na rozhraní Českomoravské vrchoviny a Železných hor. Společnost hospodaří na území okresů Havlíčkův Brod, Žďár nad Sázavou a Chrudim.
Výrobní zaměření akciové společnosti mimo přírodních a půdních podmínek ovlivňuje zahrnutí většiny půdy do chráněných krajinných oblastí. Zemědělské pozemky převážně leží v Chráněné krajinné oblasti Žďárské vrchy, menší část pak v Chráněné krajinné oblasti Železné hory.
Polnosti se rozprostírají v převážné míře v nadmořské výšce 550 až 650 metrů. Pozemky jsou velmi členité a půdně nevyrovnané, z jedné třetiny zatravněné. Na polích ležících v chráněných krajinných územích platí přísná pravidla pro hospodaření. O půdu v podniku pečují co nejlépe, a tak se daří udržovat půdní úrodnost i schopnost vsakovat vodu. Píše o tom Ing. Hana Honsová, Ph.D., v Úrodě č. 9/2024.
Dlouhodobě pěstují mák
K významným plodinám v podniku dlouhodobě patří mák. Produkt rostlinné výroby Zemědělské a. s. Krucemburk mák získal v roce 2020 Českou cechovní normu. Letos mák pěstovali na zhruba devadesáti hektarech. Podle sdělení Ing. Málka mák v letošním roce seli v rozmezí od 19. do 21. března. Zpočátku rostliny vzcházely nerovnoměrně a v porostech škodil krytonosec kořenový. Po ochlazení a jarních mrazech se jejich škodlivost snížila. Stav makových polí se postupně zlepšoval. Koncem června byly porosty máku velmi pěkné, měly dostatečnou hustotu a silné vysoké rostliny.
V zemědělském podniku uplatňují pěstitelskou technologii máku vhodnou do místních podmínek. Při pěstování máku se v podniku využívá především orební technologie s hlubokým kypřením. Na podzim na pole vyvážejí kejdu nebo zaorávají hnůj. Na jaře pole lehce urovnají diskovým podmítačem a pak hned přistupují k setí máku, uvádí autorka.
Úvodní snímek: V Krucemburku mák dlouhodobě prospívá Foto Hana Honsová.*